Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

reader

Aşk her şeyi affeder mi?

Yıllardır hayretle ve biraz kızgınlıkla izliyorum yırtık kot modasını. Yazın gelmesiyle şov yeniden başladı.

İlk zamanlar geçici bir moda olduğunu düşünmeme rağmen özellikle gençler arasında daha bir revaçta ve daha bir cüretkar oldu insanlar son yıllarda.

Bu modayı ilk çıkaran insanın aklından ne geçiyordu, toplum bunu nasıl kabullendi acaba diye düşünürken yaklaşık 50 yıl önce ABD'de sosyal-psikolojiyle ilgili yapılmış ilginç bir deneyi hatırladım.

Çekici bulduğumuz kişilerin yaptığı sakarlıkların ya da ufak tefek hataların onları gözümüzde daha da sevimli hale getirmesi durumuna ilişkin bir fenomeni açıklayan bir deney.

Çalışma Yale üniversitesinde yapılıyor ve bir yarışma programına katılacak adayların görüşmeleri dinletiliyor ve hangi adayın yarışmaya katılacağına karar vermesi deneklerden isteniyor.

2 grup yarışmacı profili var. İlk grup neredeyse mükemmel soruların çok büyük kısmını cevaplayabilen, sosyal ve sportif başarıları olan adaylar.

Diğer grup ise tamamıyla vasat, soruların büyük bölümünü yanıtlayamayan, sosyal ve sportif yönden sönük adaylar.

Dinleyicilerin takdirini kazanan üstün vasıflı yarışmacı adaylarına ufak tefek gaf ve kahveyi dökme gibi sakarlıklar yaptırıldığında dinleyiciler sevdikleri adayların hatalarını sempati ve hoş görüyle karşılarken aynı hatayı sıradan bir insan yaptığında sempatinin yerini kızgınlık ve eleştiri alıyor.

Bu duruma Pratfall etkisi deniyor. Son derece donanımlı ve üstün olduğu düşünülen insanlar arasında gaf yapanlar, gaf yapmayanlara göre daha sempatik bulunuyor. Kişi ne kadar mükemmel değilse, kişinin sevilme oranının o kadar artması anlamına da geliyor aynı zamanda.

Toplumun gözü önünde bulunan sanatçı ve siyasi kişiliklerin kırdığı ufak tefek potlar ve yaptığı sakarlıkların neden halk nazarında popülaritesini de arttırdığını açıklar bu fenomen.

İnsanların sevdiği ve sevmediği liderlerin gaf ve sakarlıklarına verdiği tepkiyi birde bu gözle değerlendirin.

Amerikan tarihinin en popüler başkanlarından Bill Clintonın Monica Lewiski isimli Beyaz Saray çalışanı ile yaşadığı skandalı bilmeyen yoktur.

Lewiski skandalı toplumun büyük kısmı tarafından hata kabul edilmesine rağmen beklenenin aksine Clinton’un halkın gözündeki popülaritesine büyük bir zarar veremedi.

Amerikan toplumu halkımızın kafasında yerleşik şekliyle, Holywood filmlerinde olduğu gibi tutanın tuttuğunu öptüğü, aile değerlerinin ayaklar altında ezildiği bir toplum değil.

En azından batılı toplumlar içinde dine ve aileye ait değerlerin en fazla önemsendiği, iktidar mücadelesi veren her liderlerin iyi bir aile babası ve dindar oldukları konusunda toplumu ikna etmeye çalıştığı bir topluluktur.

İnsanlar evet hata yaptı ama o da hepimiz gibi bir insan diye düşündü ve hatta bu insani zaafıyla sempati bile kazandı. Çoğu insan evlilik dışı ilişkisine değil bu konuda  yalan konuşmasına kızdı.

Gelelim yırtık kot ve siyaset işine; Pratfall etkisinde sevilen insanların ufak tefek hata ve sakarlıkları onlara sempati kazandırırken sevilmeyen insanlar ise daha çok tepki çekiyor.

Kot pantolon  zaten yakışmayan veya önceden sempatimiz olmayan birinde yırtık kot daha da itici durur. Birde kotun tutulacak yerinin kalmadığını, lime lime olup alttan kilodun göründüğünü ve genel toplumsal ahlaki sınırların aşıldığını düşünün. Yine de çok yakışmış der misiniz?

Size defalarca yalan söylemiş, hata ve gaflarıyla tutulacak dalı kalmamış insanlara hala sempati duyar mısınız?

Aşk gerçekten her şeyi affeder mi?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar