Ordu
DOLAR19.0846
EURO20.5538
ALTIN1211.7
Zati ÜRER

Zati ÜRER

Mail: [email protected]

ATA HATA FOYA  

Bayram sabahı 1990 TRT Klibi Cumhuriyet Öğretmeni şiirimin altına şu sözleri ekleyip bayrağımla bütünleştirerek paylaştım: Ulaştık 97.yıla, az kaldı 1.yüzyıla, çıktı ya ortaya foya, ilerle büyük milletim durma; asla geri adım atma!

Çok yazdım: İnsan değişmezini anlatan Kırgız Manas Destanı Közkaman Hilesi, emperyalizmin ilk tuzak silahıdır: Sızıntıyla içten ele geçirmek ya da yıkmak veya yıkılmasına yol açmak! Bilgeliğin, dirayetin, cesaretin, iyi yüreklilik ve merhametin has yönetimini Aksakallar Meclisiyle kurmayı başarmış Manas ülkesi Kırgızistan, bu ata tecrübesine rağmen nasıl oldu da bu devirde karmakarış edilip orada emperyalist güdümlü bir iktidar kurduruldu?  O iktidarın Millî Eğitim Bakanı kim şimdi, Türkiye’de niye öğretmenlik yaptırılmıştı? Sorgulayıp düşünmeye değmez mi?

Komünist Sovyet rejimi yıkılacak ve sömürge altındaki Türklerle iletişim şart diyen Atatürk, milletinin yağmurdan kurtulunca başka bir emperyalist doluya tutulma tehlikesini mi görmüştü? Buna Tele 1 Tv. de heyecanla dikkat çeken Prof. Dr. Emre Kongar, onun tarihe mal olmuş birçok öngörüsünü de güzel açıkladı. Lakin ne acı ki bugün propagandasını yaptığı fikirleriyle hizmeti neye, kime? Bu hizmeti bilerek mi yapıyor yoksa farkında bile değil mi? Bu da düşündürücü değil mi?

Ey sağdaki, soldaki; yukarıda ve aşağıdaki fikir sahipleri! Destanlarının da tarihinin de miras tecrübelerinin ateşli gaga acısını daima yüreğinde hisset de hep çok yönlü düşün! İyiyse niyetin, duysun ağzından çıkanı kulağın ki düşman ekmeğine yağ sürmeyesin.  Muhalif-muarız olacağım diye emperyaliste hizmet etme. Ata hata foya dolu tarihin.  

Hiçbir atan bilerek hata yapmadı belki. Lakin hatasız kul olmaz. Bu anlayış bizim millî kültürümüzün ürünü değil mi? Orhan Gencebay bu sözü niye besteledi? Bir zamanlar Batı kültür hayranlığına tutsak olduğumuz için yasaklanan müziğini, geniş halk kitleleri niye benimsedi? Bodrum’daki röportajımda demişti ki bana; Doğulusu Batılısı olmaz müziğin, kalitesi olur; müzikalite müzikalite müzikalite!

Orhan Baba lakabı niye? Kendi kültürünün müziğini yapmayı başardığı için değil mi? Sanat çevresinde çoğunluk muhalif-muarız olmasına rağmen o cumhurbaşkanına karşı olmadı hiç. Niye? Atatürk sonrası tüm liderleri acze düşüren bir şeyi değiştirmiş, millet gönlünde destanlaşmıştı çünkü. Neydi o?  Yılların birikimi yabancı kültür saldırılarıyla sömürgeciliğe tutsak edilmiş körtaraf zihniyet.“Neyi Değiştirdik ki?” nakaratlı müziğine dikkat! Milletin hangi özlemlerine tercüman? Gencebay müziğinin siyasî kimliği kim? Düşünen, hisseden fark edemez mi?

 Birçok fikir sahibi ve muhalifin fikir özgürlüğü yoksözü düşmüyor dilinden. Slogan yaptılar adeta. Emperyalizmin karşıtlık temalı senaryolarına oyuncu durumuna düşme ihtimalini hiç hesaba katmadan fütursuzca, sorumsuzca! Sanki eski senaryo oyuncuları görmediler hiç. İnsaf! Ata gücüyle büyüyüp hükmetmedik mi dünyaya. Ata hatasıyla da önce durup sonra geri adımlarla düşme noktasına gelince kavi muhyi bir Ata eli tutmadı mı bizi? Gönüllerimizde dirildiği 82. Bu On Kasım günü minnetle, şükranla anıyor; manevi huzurunda bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

7 Düveli yendik liderliğinde. Adım adım cumhuriyetin devrimleriyle ilerleyegide geçiverince çok partili hayata; hata üstüne hata sonucu kargaşa, atışma, çatışma…derken siyasî idamlı darbe bindirmediler mi demokrasimize? Sonra da Ata adına hata diye diye vesayet kurmadılar mı millî irade üstünde? Kargaşa, çatışma, siyasî cinayet bahanesiyle müdahale, darbe, krizlerle bir ileri iki geri gidedurmadık mı yıllarca? Bir yandan kurucu Ata ilkeleri, cumhuriyet elden gidiyor diye sürekli fitne üretirken diğer yandan da tarikat-cemaat-hizmet gruplaşmalarıyla milleti, inanç ve değerlerinin can damarından girip aldatmadılar mı? Bir yandan ayrılıkçı terörü körüklerken bir yandan da nasıl olsa uzaktan kumanda ederiz diye alnı secdeye gelen yönetici fikrini işleye işleye bukalemunca sızmadılar mı her yere? Belli bir güce eriştiklerini düşününce de devlet biziz; siz sadece makamda görünecek, ne dersek onu yapacaksınız, yoksa önceki liderler gibi sizi de acze düşürürüz demediler mi? Nasıl çıkmıştı foya?

En son Merhum Ecevit’i krizle düşürmüşlerdi ya bu kez karşılarındaki dirayet, anladı ki bir vaız yapamaz bunları, devlete-millete emperyalist Közkaman saldırısı var diye Yaradana sığınıp düşmedi mi gücü tarihte yazılı milletinin önüne? Kimler gelmiş kimler geçmişti Kurucu Ata ardından da  iktidar depremleyen bu tür bir Közkaman tuzağını anlayamamış, bozamamıştı. Şimdi ortada foya ama bukalemun faaliyetler sürüyor, hep tetik olmak zorundayız.

Çal, böl, yönet taktiğine ek, ekonomik ve dış saldırılar da gözler önünde apaçık, net! Seçimi kazanan emperyalist başı, Erdoğan’ı muhaliflere destek verip oyla düşüreceğim bile dedi. Parayı nereden bulduğu millet aklına takılı eski ülkücü liderli bir partinin emperyalizmle iltisakları ekran yüzlerinin dilinden düşmüyor. Ana muhalefetin milleti yaralayıcı saçma demeçleri bitmiyor.

Saray ittifaklarını bölmek için para desteğiyle parti kurduruyor gibi belgesiz; deprem enkazı hâlâ kaldırılamadı tepkisi ardından 91 gün sonra bebek kurtarıldı, daha da kurtarılabirdi gibi çelişkili söz eder mi bir parti lideri? Depremde Kızılay binasını koruyamayan devlet, milleti nasıl korur twitiyle dost-düşman önünde aşağılama yapar mı hep göz önündeki önemli bir partili. Adını anmayanlar söz sahibi diye tepki gösterme durumuna düşüyor cumhurbaşkanı adayı olmuş eski bir partili Ata’m! Kimlerin elinde halkın için kurduğun parti? Ayrı ayrı cepheler oluştu, nala mıha vuran vurana. İçim acıyor bu On Kasım gününde. Onlara akletme gücü ver Allah’ım demekten alamıyorum kendimi. Yalanlar, iddialar çürütülse de izi kalıyor sessiz kitleler zihninde. İtibar, oy kaybettiriyor. Yeni atılımlar gerek!

Acilen  Yapı, Trafik ile Gelir Adaleti Düzenleme Kanunları gerek. Halkın can güvenliğini, geçim derdini ve adaleti kalkınma hamleleri önüne çekmek gerek. İdrakini yükselt de bitti demesin Reis Destanı Millet. Emr-i Hak sonrası ziyaretlerde Reis’im burada yatıyor desin; başında fatiha okusun; cennetmekan et Allah’ım diye dua etsin! Gelecek nesiller doğru bilsin ata hata foya üçlemindeki yerini. Derstir.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar