Ordu
DOLAR9.5407
EURO11.0621
ALTIN548.21
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

ATATÜRK

''Atatürk Hakkında neden yazı yazmıyorsun'' diye soru soruluyor. Sorunun gerisindeki niyeti bilmek için, müneccim olmaya gerek yok. Zira, bir Türk’ün Atatürk Hakkında bilgi sahibi olmaması düşünülemez. Son yıllarda öyle gelişmeler oldu ki, başta devşirmeler ve Arap seviciler olmak üzere Atatürk Hakkında gerçek dışı bilgiler ile gündem işgal ediliyor.

 

Rus gazeteci ''Atatürk galiba yanlış milleti kurtardı'' diye yazıyor. Zira, Türkler okumuyor. Sözel toplum. Söylenene inanıyor.

 

Paris Dörtlüsünün 1919 yılı baharında aldığı karar, çabuk unutuldu. Paris dörtlüsü diye tanımlanan ''İngiltere, Amerika, Fransa ve İtalya'' Paris’te bir araya gelerek, ''Anadolu Türklerinin yok edilmesi, edilemez ise geldikleri yere Orta Asya’ya sürgün edilmesi'' konusunda anlaştılar.

 

Taraflar, kararı vekaleten uygulamaya karar verdiler. Teklif, ilk önce Yugoslav Kralına götürüldü. Yugoslav Kralı ''Olmaz, yapılacak iş insan hakları ile bağdaşmaz'' diyerek ret etti. İkinci teklif Yunan Kralına yapıldı. Yunan Kralı kabul etti. Ancak, İoannes Metaxas adındaki Genel Kurmay Başkanı ''Osmanlının silah bırakması sizleri yanıltıyor. Türklerin görünmez orduları vardır. Perişan oluruz'' deyince, Kral onu görevden aldı.

 

Batı destekli Yunanlılar, 15. Mayıs 1919 günü, İzmir’e 300 bin kişilik bir ordu ile çıkarma yaptı. Yunan Ordusu Batı Anadolu’yu 3 yıl 3 Ay 22 gün süreyle işgal etti. İşgal sırasında, Paris dörtlüsünün aldığı karar uygulanıyordu.

 

-Atatürk, Türklerin görünmez ordularını görünür hale getiren ve İşgalci Yunan Ordusunu 9 Eylül 1922 günü İzmir’den denize döken Komutandır.

 

-Atatürk, Türk Milletini ve vatanını kurtarmakla kalmamış, emperyalizmin amaçlarına da set çekmiştir. Mazlum Milletler, emperyalizme karşı savaşırken Atatürk’ü örnek alıyor. Emperyalizme karşı savaşan ünlü Che Guevera'nın sırt çantasında Nutuk çıkıyor. Küba'nın ünlü lideri Fidel Kastro ''Atatürk, Allah’ın Türk Milletine verdiği en büyük armağandır'' diyor, Küba’da Atatürk’ün büstünü sergiliyor.

 

-Zorluklara karşı çıkmak, Norveç halkının geleneğidir. Norveçliler, zorluklar ile başa çıkamadığın zaman ''Atatürk gibi düşün'' diyor.

 

-Büyük yolculuk sırasında, Çinin ünlü Lideri Mao Halkına ''Ben sizin Atatürkünüzüm'' diye sesleniyordu. Bu gün Çin okullarında Atatürk öğretiliyor.

 

- İkinci dünya savaşı sırasında Amerikalı Komutan Harry Truman genel kurmayını toplamış ve karara varamıyorlar. Sinirli bir şekilde Truman ''Keşke şu anda Atatürk burada olsaydı'' diye bağırıyor.

 

-Hindistan’ın pasifist lideri Mahatma Gandi ''Atatürk İngilizleri yenene kadar, İngilizleri tanrı sanıyordum'' diye yazıyor.

 

-Atatürk Türkiye Cumhuriyetini kuruyor. Temellerini o kadar sağlam atıyor ki, kimse onun prensiplerine dokunamıyor.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar