Ordu
DOLAR18.6409
EURO19.3001
ALTIN1051.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Atatürk’ün yolunda yürüyen takım…

 “Atamızın hangi takımı tuttuğu değil, hangi takımın Atatürk’ün yolunda yürüdüğü önemlidir” diyor Fenerbahçe Başkanı Ali Koç.

Cumhuriyeti kuran, devrimleri, ilkeleri, çağdaş yaşam biçimi ile Türkiye’yi yoktan var eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 81. ölüm yıldönümünde  önceki yıllara göre daha coşku ile anıldı, Anıtkabir’e koşan insan seli ona olan sevgisini, devrimlerine bağlılığını daha gür sesle haykırdı.

Anıtkabir’e koşan yüz binler arasında  Fenerbahçe taraftarı da vardı. 9 Kasım’da yurdun dört bir yanından gelen üniversiteli gençler Ankara’da buluşarak, formaları, atkıları üzerinde Aslanlı Yol’dan mozoleye yürüyerek içlerindeki Atatürk tutkusunu, bağlılığını bu yıl da gösterdi.

Bir vapura doluşan Başkan Ali Koç, yöneticiler ve taraftar, Dolmabahçe Sarayı açıklarında gerçekleştirilen törenle Atasını andı. Saat 9.05 geçe siren sesleri eşliğinde Dolmabahçe Sarayı açıklarında Ata’ya saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan söylendi.

İşte Ali Koç’un vurguladığı da buydu. Fenerbahçe, Atatürk’ün yolunda yürüdüğünü, ilkelerine sımsıkı sarıldığını, savunduğunu bu yıl da Ankara ve İstanbul’da  coşku ile bir kez daha kanıtladı.     

Kurtuluş Savaşı’nda yokluklar içerisinde yürütülen bağımsızlık mücadelesine dönemin futbolcularının katkısını çok iyi bilen taraftar, o yıllardan bugüne dek gelinen süreçte içlerindeki  Atatürk sevgisini hep diri tuttu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin başlangıcı olan Kurtuluş Savaşı’nda İngiliz İşgal Kuvvetleri Komutanı General Harrıngton’ın arabasını kaçırıp Mustafa Kemal Atatürk’e armağan eden Fenerbahçeli futbolcular. Bu olaydan dolayı kulüp General tarafından basılıp kapatılmak istenince ayaklanan Anadolu halkı.

“Balıkçılık yapıyoruz” diyerek İngiliz askerleri kandırıp Anadolu’daki Kurtuluş Savaşı’na silah yardımında bulunan futbolcular. İşte böylesine bağımsızlık sevdalısı, işgalcilere direnen Atatürk’ün yanında yer alan, Kurtuluş Savaşı’nda emeği bulunan bir takım Fenerbahçe.

Fenerbahçe, salt bir spor kulübü değil, geçmişte “vatan ve özgürlük “ mücadelesi vermiş ulusal teşkilatın adı. Emperyalizme karşı verilen bağımsızlık savaşının etkin katılımcısı. Mustafa Kemal Atatürk’ün, sarı lacivert renklere gönül verdiği takım. Fenerbahçe, cephelerden bugüne dek halkın ta kendisi.

O günlerden bu yana gelen bu sevda hiç bitmedi, bitmeyecek de. Lafta değil, eylemleri ve etkinleri ile gösteriyor Atatürk’e olan tutkusunu.

3 Temmuz’da üzerine yapıştırılmak istenen “şikeci” çamuruna ve kumpası kuran  FETÖ’ye karşı dimdik ayakta duran, herkesin saklandığı, sustuğu, korktuğu dönemde Aziz Yıldırım’ın önderliğinde acılar yaşayarak  badireyi, işgali  taraftarın katkısı ile engelleyen takım Fenerbahçe.  Kuşatılamayan, esir alınamayan Cumhuriyetin takımı Fenerbahçe.

Ali Koç’un vurguladığı gibi, “Atatürk’ün hangi takımı tuttuğu değil, hangi takımın Atatürk’ün yolunda yürüdüğü önemli”. Bu yolda yürüyen takım Fenerbahçe.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar