Ordu
DOLAR18.6344
EURO19.5248
ALTIN1062.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

AVM’ler açılmalı mı?

Tamam günlerce evlere hapsolduk, çok sıkıldık, bunaldık. Ne var ki korona belasını atlatmak için bir süre daha dişimizi sıkacağız.  Söz konusu olan hastalandığımız zaman arayıp da bulamayacağımız sağlığımız.

Son günlerde hasta ve ölüm sayısında düşüşler oluyor. Hiç kuşkusuz bunda halkın önlem ve kararlara sıkı şekilde uyması etkili oldu. Sevindirici gelişmelerin ardı ardına yaşanması üzerine iki aydır uygulanan salgın sınırlamaları Bilim Kurulu’nun görüşü doğrultusunda aşamalı şekilde esnetilmeye başlandı. 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan normalleşme planında en önemli detay kuşkusuz 21 Mart’tan bu yana eve kapanan 65 yaş üstü vatandaşların yasaklı günlerde dört saat evlerine yürüyüş mesafesinde kalmak koşulu ile sokağa çıkıp dolaşabilmelerine izin verilmesi.

Günlerdir bu haberi bekliyordu hükümetin açıkladığı önlem, kural ve kararlara uyan sabırlı vatandaş. En çok da onlar sevindi sokak yasağının esnetilmesine. Baharın gelmesi, her tarafın yeşillenmesi, doğanın uyanması onlarda sokak özlemini daha da artırıyordu. Neyse sabırlarının meyvesini aldılar sonunda. 65 yaş üzerindeki vatandaşlar günler sonra bu pazar, 10 Mayıs’ta 11-15 saatleri arasında sokağa çıkarak güneşin ve temiz havanın tadını çıkarabilecek. 20 yaş altı çocuk ve gençler de hafta içi sokak izni kullanacak.

Kuaför, güzellik salonu ve berberler de 11 Mayıs’tan itibaren faaliyetlerine yeniden başlayacak. Onları yoğun mesai bekliyor. Öyle ya, erkek ve kadınların uzayan, beyazlaşan saçlarının elden geçmesi gerekiyor. Burada önemli olan maske ve mesafe kuralının eksiksiz uygulanması. Eğer, uyulmazsa bir çuval incir berbat edilebilir. Yazık olur bunca emeğe, disipline, vatandaşın özverisine.

Uzun süredir kapalı olan Alışveriş Merkezleri de (AVM)  Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şartlara uyulması suretiyle 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayacak. En çok kaygılandığım AVM’lerin yeniden açılması. Her ne kadar sıkı önlemler alınsa, mesafeye uyulması gözetlense, kalabalık oluşmasına engel olunsa da yine de insanların kapalı bir ortamda bulunması endişelendiriyor. Belli ki, mağazaları olan şirketlerin yoğun talebi üzerine bu karar alındı. Günlerdir satış yapamayan, kira ödeyemeyen, çalıştırdığı elemanına maaş ödemekte zorlanan AVM mağaza sahipleri daha fazla sorun yaşamamak için taleplerini hükümete iletti. Ve bu talep karşılık buldu, AVM’ler 11 Mayıs’ta kepenklerini açacak. Aslında, bir süre daha kapalı kalabilir miydi?

AVM’ler salgının yayılımı açısından ciddi risk alanları. Düşünün kapalı bir ortamda sayıları az olsa da insanların alışveriş yaparken ister istemez mesafe kuralını ihlal etme olasılığını. Neyse ki sinemalar ve yiyecek bölümleri kapalı olacak.

Salgın tümü ile kontrol altına alınana dek AVM’lerin kapalı kalmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Önlemlerde en ufak gevşeme, duraksama ya da ihmal korona virüse karşı bugüne dek kazanılan başarıyı bir anda ortadan kaldırabilir, Allah korusun ikinci vaka hortlar. Yazık olmaz mı insanların özverisine, emeğine? Dediğim gibi, mağaza sahipleri çok istekliydi AVM’lerin açılmasına. Umarım korkulan gerçekleşmez.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar