VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9492
EURO18.4267
ALTIN1037.7
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

AVM'LER GÜVENLİ Mİ?

1988’de Galleria denen Türkiye’nin ilk AVM’si açıldığında muhtemelen kimse küçük esnafın korkulu rüyası haline gelebileceğini düşünmemiştir. Bu tüketim 'mabetlerinin' hedef kitlesi şehirli kaymak tabakaydı. Magazin programları buraya demir atmıştı. Topçu, popçu, mankenin uğrak yeriydi. Türkiye’de bir AVM enflasyonu var. 1993’te 2 AVM varken bu sayı 454'ü buldu. Belli büyüklüğe erişen neredeyse her müteahhit mutlaka AVM işine giriyor.

Son 5 yıldır her ay 1 AVM açılıyor. "Avrupa Alışveriş Merkezleri Geliştirme Raporu" başlıklı bir araştırmanın sonuçlarına göre 2018’de Avrupa’da 2,6 milyon metrekare genişliğinde AVM açılmış. Bunların 525 bin metrekaresi Türkiye’den.

Cadde boyunca uzanan sıralı dükkanlardan yapılan bir alışveriş kültürümüz vardı. Artık AVM gerçeği var. AVM'ler artık sadece temel tüketim ihtiyaçlarına cevap vermekten çıktı ve kimlik oluşturma, statü göstergesi gibi yeni anlamlar kazandı. Reklâm dünyasının sık sık AVM'lerde çekim yapması bireyleri tüketim baskısı altına almaya yetti. Sonunda bu tüketim çılgınlığı öyle bir tutkuya dönüştü ki salgın bile insanları AVM'lerden uzaklaştıramadı. 19 Mart’ta kapanan mağazalar 11 Mayıs itibariyle kapılarını yeniden açtı. Koşar adım kuyruklarla doldurulan AVM’ler, Türk insanının hayatının bir parçası olduğunu hatırlattı.

Türkiye’deki AVM sayısı, mevcut müze rakamına denk. Kapalı devre havalandırma sisteminden oluşan bu mekanlarda, alacak paran yoksa bile müzede sağa sola bakar gibi gezmenin mantığı da bu. Basın yayın organlarından takip ettim. Uzmanlar tatil günlerinde en çok vakit geçirilen yer olan AVM’lerin hastalık riski barındırdığını haber veriyor. Kalabalık oranı artan ve çoğu zaman yeterli hava sirkülasyonun sağlanamadığı alışveriş merkezlerinde hastalık kapmanın çok kolay olduğunu özellikle belirtiyorlar. ‘Normalleşme’ adı altında AVM’lerin erken tarihte açılması kesinlikle umuda ve güvene yönelik bir emsal teşkil edemez. Mal kabulleri, tedarikçilerin içeri giriş ve çıkışı, satıcı ve müşteri yakın teması riski artırıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı olan alışveriş merkezlerinin salgında ikinci dalgayı tetikleyebileceği endişesini taşıyorum. Bu sebeple yıl sonuna kadar AVM'lere gitmemeye kararlıyım. Sosyalleşme arzumu kapalı mekanlarda aramayacağım. Fakat kimisi 'hava' almaya AVM'lere akın ediyor. Halbuki en güzel ve temiz hava dışarısı. Yeni normalleşmeden yalnızca toprağa basmayı, denizde yüzmeyi, ormanda yürümeyi anlıyorum.

Ekonomi durmasın ama sağlık daha önemli... 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar