Ordu
DOLAR18.6363
EURO19.3301
ALTIN1049.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Avrupalı emeklilere imreniyorlar

30 Haziranda kutlanacak Emekliler Günü’nde 13 milyon düşük aylıklı kitle buruk ve yüzü gülmüyor.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emekliye ayrıldığı 30 Haziran her yıl “Emekliler Günü” olarak kutlanıyor. Ne var ki, kutlamaya halleri yok.

Talepleri karşılanmadığından ötürü düş kırıklığı yaşayan emekli, aylıklarının dışında dini bayramlarda ödenen biner lira ikramiye ile avunuyor.

Avrupalı emeklilere gıpta eden, onlar gibi zorlanmadan yaşamını sürdürmek isteyen milyonlarca sabit ve dar gelirli, maddi yoksunluktan dolayı yaz tatilini, deniz kenarını çoktan unuttu. Evinde, kahve köşelerinde çile dolduruyor.  Rusya, Almanya ve diğer ülkelerden tatilini geçirmek üzere Türkiye’ye gelen mevkidaşlarını gördükçe haklı olarak içerliyor.  Yabancılar ülkemizin en güzel bölgelerinde gönlünce tatil yaparken, emeklilerimiz bu yaşamdan neden yoksun kalsın ki? 

Emeklinin içinde bulunduğu durum vahim ve ürkütücü. Böyle bir tablo karşısında günlerini bile coşkuyla kutlayamıyorlar. Belki de çoğunun  “Emekliler Günü”nden haberi bile yok.

 Maaşlarının iyileştirilmesini, sağlık hizmetinden yapılan kesintiye son verilmesini,  2000 sonrası emekli olanları kapsayacak yeni intibak yasasının hayata geçirilmesini,  aylıklarına altı aylık enflasyon yerine seyyanen zam yapılmasını,  kamu bankaları tarafından ödenen promosyon tutarının en az bin liraya yükseltilmesini, en düşük aylığın net asgari ücret düzeyinde olmasını dile getiriyorlar, ne var ki bir türlü seslerini duyuramıyorlar.

Her seçim döneminde siyasiler tarafından anımsanan emekli, seçimin ardından unutuluyor, sorunları ile baş başa kalıyor.   Verilen sözlerin hiç biri yerine getirilmedi. Sadece biner lira bayram ikramiyeleri ödendi. Bu para da yüzde 20’ye yaklaşan enflasyon karşısında erimeye başladı. 

Bayram ikramiyeleri kazanım olsa da birer aylık tutarında ikramiye ödenmesini de istiyorlar. 2008’de büyük savlarla çıkarılan adına “reform” denilen yasadan ötürü, aylıklar giderek azalıyor. Pahalı fiyatları karşılamaktan çok uzak.

Sözüm ona reform yasasından ötürü yüz binlerce kişi asgari ücretin altında kalan aylıkla adeta yaşamaya çalışıyor.

Emekliler arasında en çok mağdur olan kesim işçi ve Bağ Kur’lular. Aylıkları ve sosyal hakları memur emeklisinin bir hayli gerisinde. Memur emeklilerinin maaşlarına, hükümet ile memur sendikaları arasında bağıtlanan toplu iş sözleşme hükümleri uyarınca zam yapılıyor.

Oysa işçi ve Bağ Kur emekli aylıklarında bir önceki altı ayda gerçekleşen enflasyon oranında artış yapılıyor. Yani bir cepten alınan diğer cebe giriyor. El elde baş başta bir durum ortaya çıkıyor. İşçi emeklilerinin aylıklarına en azından kamu işçisi adına bağıtlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerince artış yapılabilir.

Sözün özü, emeklinin vahim durumu yıllardır devam ediyor. Rahat yaşayabileceği bir aylık eline geçmiyor. Özellikle sağlık hizmetinden yapılan kesintiler zaten düşük olan aylığı daha da düşürüyor. En azından bu uygulamaya son verilerek bir ölçüde soluklanmaları sağlanabilir.

Yakında iğneden ipliğe her şeye zam geleceği aşikâr.  Bu zamlar, temmuzda maaş ve aylıklara yapılacak artışı şimdiden eritecek.

Temmuz ayı yaklaştı, kamu çalışanına ve emekliye zam yolda.  Memur, sözleşmeli personel, memur emeklisi ile işçi ve esnaf emeklisinin gözü kulağı 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon rakamında.

Özetle, 30 Haziran “Emekliler Günü”nde milyonlarca dar gelirli bu yıl da mutsuz ve yüzü gülmüyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar