Ordu
DOLAR13.6669
EURO15.5196
ALTIN784.71
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

AVUKATA DANIŞMAK ÜCRETLİ Mİ?

Kesinlikle evet..

Avukatlık kanununa ve her yıl yayımlanan avukatlık asgari ücret tarifesine göre, danışmanın sözlü veya yazılı olup/olmadığı; kaç saat sürdüğüne göre değişen niteliklerde avukata ödenmesi gereken bir “danışma ücreti” öngörülmüştür. Bu ücreti almak avukatın hakkı olduğu gibi; “ücretsiz görev almama” yasağı kapsamında, avukatlık kanununa göre de ayrıca bir zorunluluktur.

Bu noktada, adliyelerde avukatlara yanaşıp: “Bir şey danışabilir miyim?” diye soran vatandaşlara, bir avukatın bürosuna gitmeleri gerektiğini, avukatların adliyede danışma hizmeti vermediklerini izah ettiğimizde, karşılaştığımız: “Eline mi yapışır?!.. Kısa bir şey soracaktım sadece!” şeklindeki sitemlerinde haklılık payı kati surette yoktur.

Bir marketten ürün aldığınızda, bir esnaftan eşya aldığınızda para öderken sitem edip: “Eline mi yapışır?” diye tepki göstermediğiniz gibi; avukatın danışma ücreti talep etmesine de aynı şekilde anlayışlı yaklaşmanız icap etmektedir.

Zira, biz de amiyane tabiriyle bilgimizi satıyoruz. Olumlu ya da olumsuz durumunuza ilişkin hukuki bilgi ve yorumumuzu size ilettiğimizde, kafanızdaki soru işaretleri gideriliyorsa, bu başlı başına bir hizmet olup; ücret talep edilmesi kanuni olarak bırakın hak olmayı; bizim açımızdan yasal bir zorunluluktur.

Ancak avukata verecek ücretiniz için ekonominiz elverişli değilse, bu durumu kanıtlamak suretiyle, baroların adli yardım bürolarından kendiniz için devlet tarafından bir avukatın görevlendirilmesini talep etme hakkınız her zaman için saklıdır. Bunu, önceki yazılarımda da üstüne bas basa vurgulamıştım..

Ancak, bu durumun haricinde lütfen avukatlara ofisi dışında danışmayı kendinize hak görmeyin. Tabi, vatandaş bunu bilmeyebilir ama avukat olarak nazikçe cevap verdiğimizde bile hasıl olan: “Aman ne kadar paracılar, ufacık bir şey soracaktım!” duygusundan da kurtulmanız elzem.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar