Ordu
DOLAR18.81
EURO20.5508
ALTIN1160.0
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Aynı suda iki defa yıkanamazsınız

Bugün bir deyim olarak kullandığımız “Aynı suda iki defa yıkanamazsınız” aslında ünlü filozof Heraklitosun “Aynı nehirde iki defa yıkanılmaz” açıklamasından üretilmiştir.

Hepimiz insanız hata yapmak doğamızda var. İnsan hatalarından ders alırsa aynı hatayı ikinci kez yapmaz.

Nitekim iktidar partisi AKP 2022 yılı enflasyona göre maaş artışında elini sıkı tuttu ise de, bu yıl aynı sıkılıkta bir elle seçmenin karşısına çıkılamayacağını biliyordu.

***

TÜİK 2022 yılı Aralık ayı enflasyonunu yüzde 1.18, yıllık enflasyonu da yüzde 84.39’dan (çarpan etkisi her ne ise) yüzde 64.27’ye indirince, en hafif değimle çok çok eleştirildi.

Sanırım benzer sert düşüşü, 2021 yılı sonunda da yaşamış, TÜİK verileri dikkate alınarak memur ve emeklilerin maaş zamları bu verilerin ışığında değerlendirilmişti. Nitekim 2023 yılı memur ve emeklilerin maaş artışlarında da yine TÜİK verileri dikkate alındı. Önce yüzde 25 zam dendi, bir gün geçmedi zam yüzde 30’a revize edildi. Ayrıca en düşük emekli maaşı 3 bin 500’den 2 bin lira artışla 5 bin 500 TL’ye çıkarıldı.

*** 

Uzmanlar ayrıntılı grafiklerle kim ne kadar maaş zammı alacak hesaplayıp dursunlar. Hesaplamaların sonundaki söylem değişmiyor.

Emeklilere 2022 yılı açlık sınırı olan 7 bin 785 TL’nin çok çok altında (2 bin 285 TL) bir maaşla geçinin diyorlar.

***

Yine uzman görüşü, yüzde 30 zamla en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL’den 4 bin 550 TL olacakken 5 bin 500 TL olunca aradaki 950 TL hazineden karşılanacak. Yani yine bizden toplanan vergilerden alınacak…

Bu da gösteriyor ki; 2023 yılında -bir önceki yıla göre- vergi oranlarında önemli artışlarla karşı karşıya kalacağız. Pasaport, araçlardan alınacak vergiler ve trafik cezalarındaki artış oranlarının yüksek tutulmasını bunun ilk işareti sayılabiliriz.  

***

Ufukta, Nisan sonu ya da Mayıs ortalarında bir erken genel seçim görülüyor. İktidardaki parti AKP memur ve emekli maaşlarında yüzde 25 zammı bir gün ara ile yüzde 30’a çıkarmasının arkasında tabii ki genel seçimler var. Keza en düşük emekli maaşı tabanının 3 bin 500’den –içinde hazineye de önemli bir yük yükleyerek- 5 bin 500 liraya çıkarılması iktidarın “oy” kaybetmeme hesabına tahmil edilebilir.

***

Sözün özü:

Bu değerlendirmenin ışığında iktidar partisi AKP’nin aynı suda iki defa yıkanıp yıkanamayacağını önümüzdeki seçimlerde göreceğiz.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar