Ordu
DOLAR15.5457
EURO16.2226
ALTIN907.91
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

AYRILDIK KAVUŞAMIYORUZ

Yazıma böyle bir başlık atmak bana çok zor geliyor ama ilçemde son yaşadığım olaylar beni son derece üzdü ve çok yordu. Yazsam da bana yazık yamasam da yazık.

***

23 Mart’ta Perşembe Belediyesi, bizim kızın tiyatrosu diyebileceğimiz, (Nurgül Çoluk) Ordu Oksijen Tiyatron’un Perşembe’mizin  tiyatrocu insanlarının  da rol aldığı “Aşkımızın Adı Fındık Tadı” adlı oyunu Perşembede Halk Eğitimi Merkezi salonunda meccani yani bedava olarak getiriyor. Bir hafta boyunca anonslar, reklam afişleri ile halka  duyuruluyor. O gece 250 kişilik salon dolmuyor, adeta boş. Nurgül hocam kaygılı üzgün, Başkan Tandoğan üzgün... Niye gelmediler, neden gelmediler anlayamadım diyerek serzenişte bulunuyor. Haklılar tabi ben de çok üzüldüm. Keşke hınca hınç dolsaydı. Her ne sebepten olursa olsun; bizim insanlarımız için, sahnedeki oyuncular için, Başkan Tandoğan için ve yüz akımız Nurgül Çoluk için o salon dolmalıydı. İlçe protokolü hiç yoktu, peki kimler vardı: AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Çalış ve eşi, MHP İlçe Başkanı Ersoy Çarkçı, MHP Belediye meclis üyesi Mustafa Kaya, AK Parti Kadın kolları Başkanı Ayşegül Gündoğdu Hanım başkana destek için oradaydı.

***

Benim de ikinci kez seyrettiğim oyunda sahneyi dolduran oyuncular on numara performans sergileyerek; az sayıda olan seyirci tarafından ayakta alkışlandılar. Oyunun sonunda başkan bana şöyle sitem etti: “Hani o konuştukları zaman mangalda kül bırakmayanlar, ilçesini, insanı  sevenler, sanatı tiyatroyu sevenler neredeler“ Vallahi bana da başkanın sitemi haklı geldi. kafamı kaldırdım baktım yönetmen Perşembeli, oyunda üç önemli rol alan oyuncular Perşembeli diye düşündüm onlar ve ilçem adına  çok yazık diyerek ben de üzüldüm.

***

Hemen üç gün sonra 29 Martta Perşembe Musiki Derneği’nin Şef Fazıl Yiğitbaş yönetiminde ücretli “Bahara Merhaba Konseri” gerçekleşiyor. Salon hınca hınç dolu yer bulamayanlar geri dönmek zorunda kalıyorlar. Salonun yarısı Ordu, yarısı Perşembe oturacak yer yok. Musiki Derneği Başkanı Yasemin Sağlam Hanım, heyecanla protokolün oturacağı koltukları belki gelirler diye cansiperane koruyor ve hüsran...  İlçe protokolünden yine kimse yok. Ancak Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, taaa Gülyalı’dan gelmiş. CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin, CHP Altınordu İlçe Başkanı Yelda Dalak, CHP İlçe Başkanı Faruk Piroğlu ve CHP Perşembe Belediye meclis üyesi Ziya Karadeniz var. Her şeyiyle on numara konser. Konseri izleyenler coşkulu şarkılara, türkülere katılıp söylüyorlar hatta oynuyorlar. Görüntü çok güzel görünse de ben bu durumdan çok rahatsızım. Böyle hiç şık olmadı olmuyor, olmayacak gibi. Siyaseten ayrılmayı bir noktada kabul ederim ama görüntü şu: İlçemiz adına üzücü ve kaygı verici. Sanatta da Kültürde de ayrıldık, ayrıştık. Kavuşmamız da zor. Peki kim kaybediyor? Perşembemiz kaybediyor ve bir birimizden uzaklaşıyor, yabancılaşıyoruz. Davetler yapılmış davetiler yerlerine ulaşmış.

***

Bir tarafa soruyorum NEDEN YOKTUNUZ? O oyunu bir kez izledik bir daha niye gidelim o yüzden gitmedik diyor, diğer tarafa soruyorum haberim vardı ama onlar gelmedi ben niye gideyim, iki taraf içinde hiç hoş olmayan durum ve görüntüler. Tabi bu durum birazda bizi yönetenlerden kaynaklanıyor birleştirici kucaklayıcı değiller kendileri gelemezlerse bir buket çiçekle bir temsilci demi gönderemediniz demez mi? İnsanlar çok mu zor bu şık davranışı sergilemek? Dosta, düşmana karşı  sahnede onlarla olmak birlik beraberlik görüntüsü vermek bunun neresi kötü. Şunu iyi biliyorum. Bu durum iki taraf haline getirildi ancak bu davranışlardan herkes rahatsız, kimse memnun değil. Gelin siyasi görüşümüz ne olurda olsun ilçemiz için birlik olalım, beraber olalım. Bu gibi sanatsal ve Kültürel etkinliklerimizi yanlış cümleler kurarak siyasi şova çevirmeyelim. Siyasete bulaştırmayalım, el ele tutuşalım birlik olalım bizi bu insancıl davranışlar yüceltir. Biz Ordu’nun kazası Perşembe’de yaşıyoruz. Hepimiz dostuz, akrabayız. Aksi halde diğer Perşembe, Zonguldak Çaycuma’da bunu da bilelim ve  bir birimize ona göre davranalım. Böyle düşünüp böyle  davranmakla doğru mu yapıyoruz?  Sakın unutmayalım hepimiz bu toprakların çocuklarıyız. Dedim ya yazsam da yazmasam da bana yazık olacaktı. Çünkü Perşembe’de son halimiz ve durumuz bu.

Yazım, sözüm arif olana.

Arif olan anlar.

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar