Ordu
DOLAR18.645
EURO19.3212
ALTIN1051.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bagajdaki sırlar

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun , “ 7 Haziran ile 1Kasım arasında yaşananlara” ilişkin sözleri gündemden düşse bile hafızalarda uzun süre soru işareti olarak kalacak gibi.

AKP’nin oy yitirdiği 2015 yılındaki 7 Haziran seçiminden yinelenen 1 Kasım seçimine dek geçen sürede meydana gelen terör olaylarını kast eden Ahmet Davutoğlu’nun tüm ısrarlara karşın sözlerine açıklık getirmemesi gizemi korudu.    

Yeni parti kurma çalışmalarına devam eden Davutoğlu bomba sözleri ile bir anda ilgi odağı olurken, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirisine yol açtı. Erdoğan, “bagajda ne varsa ortaya dökülsün” diyerek eski yol arkadaşını bildiklerini açıklamaya davet etti. Ne var ki eski Başbakan nedense hala suskunluğunu koruyor.

7 Haziran ile 1 Kasım arasında güvenlik görevlileri ile çok sayıda sivil yurttaşın yaşamını yitirdiği faili meçhul cinayetler ve bombalı eylemler aydınlatılmayı bekliyor. Ahmet Davutoğlu’nun dile getirdiği gibi azalan terör olayları beş aylık süreçte birden hortlamış, çok sayıda canlar gitmişti. Nedir bu sürede terörü yeniden canlandıran etmenler?

Eski arkadaşları, Ahmet Davutoğlu’nu, “olayların üzerinden dört yıl geçmesinin ardından niye şimdi konuşuyor, eğer bildiği vardı da neden o zaman konuşmadı ?” diyerek eleştiriyor. Haksız da değiller. Öyle ya, bildiği, duyduğu bir şey vardı da neden bu kadar uzun süre bekledi. Davutoğlu sözlerine açıklık getirmeli ki, “kimlerin insan içine çıkamayacağını” öğrenmeli kamuoyu. Sahi kim insan içine çıkacak yüzü olmayanlar?

Ortaya bir iddia atıp sonra suskunluğunu koruması Davutoğlu’nu haklı kılmaz. Çünkü dile getirdiği dönemde baş belası terör olaylarında asker ve polisler şehit olmuş, sivil yurttaşlar yaşamını yitirmişti. Sessizliğini korumakla  bagajdakiler ortaya dökülmez,  sorumlular ortaya çıkarılamaz. Karanlık olayların aydınlatılmasını en çok teröre kurban gidenlerin aileleri bekliyor.

Demem o ki, Ahmet Davutuğlu’nun sözleri  izaha muhtaç ifadeler. İzahı yapacak olan da iddia sahibi olarak kendisinden başkası değil. Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ahmet Davutoğlu açıklamaları ile dikkatleri üzerine çekmeyi, eski partisini zor duruma düşürmeyi hedeflemiş olabilir. Ne var ki sözlerine açıklık getirmediği sürece o sözler bumerang gibi kendisini vuracaktır. Öyle hiç hafife alınacak, bir yana itilecek gibi değil açıklamalar. Faili meçhul cinayetler, canlı bombaların hedefi olan insanlar söz konusu.

Kamuoyu Davutoğlu’ndan iddialarına doyurucu yanıt bekliyor. Yapacağı içi dolu açıklamalar çalışmalarını sürdürdüğü partisine ilk seçimde seçmen desteği bile sağlayabilir. Açıklamasına engel olan bir şeyler mi var bilemiyoruz. Eğer, “Laf ola torba dola” sözler ise seçmen nezdinde kredisini erkenden yitirir.

Belki önümüzdeki günlerde kamuoyunun ısrarla beklediği “bagajdaki sırlara” ilişkin açıklamalar gelir Davutoğlu’ndan.  Ne yaşanmış, neler olmuş o dönemde birlikte öğreniriz.           

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar