Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bağımsızlık ateşinin yakıldığı gün…

101 yıl önce 16 Mayıs 1919’da pusulası bozuk Bandırma vapuru fırtınalı Karadeniz’e açıldığında Türk’ün kurtuluş mücadelesi başlamıştı.

Yaşlı ve bakımsız tekne Osmanlı ordusunun genç paşası Mustafa Kemal ve arkadaşlarını bağımsızlık ateşinin yakılacağı Anadolu’ya ulaştırmak için azgın dalgalar ortasında bata çıka Samsun’a doğru ilerliyordu.

Uzun ve zor bir yolculuğun ardından Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Bu olay, Türk ve dünya tarihi bakımından çok önemlidir. Ulu Önder Atatürk, düşmanların parçalamak istediği vatanı onlara teslim etmemek için büyük bir özgüven ve cesaretle silaha sarılarak ulusun evlatlarını bir araya toplayarak, büyük ve kahraman Türk milletinin esir yaşayamayacağını tüm dünyaya haykırmıştır.

Sözünü tutarak, Türk ordularını zafere ulaştırmış, düşmanı denize dökmüş, özgür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk ulusunun kötü talihini değiştirmek, emperyalist güçlere karşı savaşmak için İstanbul’dan bindiği  “Bandırma” vapuru ile geldiği Samsun’a 101 yıl önce bugün adımını atmıştı.

Yanındaki vatansever arkadaşları, arkasında halkın büyük desteği ile bağımsızlık meşalesini 101 yıl önce bugün Karadeniz’in incisi Samsun’da yakmıştı. O meşalenin ışığı tüm Anadolu’yu aydınlatmış, sonucunda başkent Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile taçlanmıştı.

19 Mayıs günü, Türk milleti için önemli bir gündür. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atıldı. 101 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından Samsun’da başlatılan büyük direnişin ortaya koyduğu bağımsızlık ve özgürlük coşkusu bugün güç ve onur kaynağımız.

Kurtuluş savaşı, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile başladı. Mustafa Kemal, Samsun’a çıkarak tüm ülkeyi kurtaracak bir hareket başlattı. Atatürk’ün ulusal birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için çıktığı yolculuk halkın güçlenmesini sağladı, özgüvenini yerine getirdi.

Atatürk bu savaşta gerçekten tüm gücünü, millet sevgisini ortaya koyarak savaştı. Atatürk, bir konuşmasında “Ben 19 Mayısta doğdum.” demiştir. Ulu Önder’in 19 Mayıs’ı doğum günü olarak kabul etmesi, 19 Mayıs’ın tarihimizdeki yerini ve önemini çok güzel açıklıyor.

Kurtuluş savaşı İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin saldırmasıyla başladı. Savaşın Türk ulusunun onur ve zaferi ile tamamlanmasının ardından 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edildi. Kurtuluş savaşının başlangıcı olan 19 Mayıs gününü “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutluyoruz. Atatürk’ün bu bayramı gençlere armağan ettiğini asla unutmuyoruz.

Korona belasından ötürü  19 Mayıs’ı balkonlarda “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”ni okuyarak coşku ile kutlayacağız.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar