Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Hira ÖZİŞ

Hira ÖZİŞ

Mail: [email protected]

reader

Bağlanma Stilleri Pandemi Sürecinde Davranışları Nasıl Etkiler?

Doğar doğmaz başlayan bağlanma örüntüsü yetişkinlik dönemi içinde vazgeçilmezdir.  Bağlanma örüntüsü; birçok sayısız unsuru iletişimi, kişilik gelişiminin süreğenliğini, becerileri etkilemektedir.

Güvenli bağlananlar, insani ilişkilerin devamlılığını sağlamakta özgün özelliklerini yitirmeden gerçekleştirirler. Covid-19’un, insanlarla aynı ortamda bulunduklarında kendilerine bulaşacağına dair düşünceleri ve duyguları dengeli olur. Gerçekleştirmeleri gereken işlerini sosyal ve pozitif tutumlar yansıtarak hayata sunarlar. Örneğin, toplu taşıma aracını kullanmaları gerektiğinde ‘’Eyvah! Bana koronavirüs bulaşırsa’’ düşüncesi yolculukları boyunca eşlik etmez zihinlerine. ‘’Şimdi’’ ve ‘’burada’’ düşüncesini birçok güvenli bağlanma stiline sahip birey fark etmeden uygular.  

Güvensiz bağlananlar, kontrollü-paylaşım yapmayı çok fazla tercih etmeyen-psikolojik sağlamlılığı güçlü olmayan-psikolojik rahatsızlıklara eğilimi olan bireylerdir. Pandemi sürecinde, insanlarla aynı ortamda bulunduklarında işlerini sürdürmeleri gerekse bile tamamlamayarak bulundukları yerden ayrılırlar. İletişim nitelikleri, fazla kaliteli değildir. Pandemi sürecinde, iletişimlerinin kalitesi zayıflar buna obsesyonlarda eşlik gösterir, kendilerini rahatsız eder, hayat kalitelerini yüksek oranda negatif yönde etkiler. Pandemi sürecinde özellikle güvensiz bağlanan bireylerde, anksiyete ve OKB görülme sıklığı artar.

Kaygılı bağlanma stiline sahip bireyler, samimiyete ve ilgiye çok fazla gereksinim duyarlar, ilgiye yoğun muhtaçlık hissederler. Çevrelerindekilerden ilgi görmek isterler, bu ilginin her zaman için yeterli düzeyde olmadığı düşüncesine sahiptirler. Bu yoğun ilgi ihtiyacı, kaygılı bağlanma stiline sahip bireylerde tedbirlerini sağlamamaları durumunda koronavirüsün bulaşma riskini arttırır.

‘’Psikolojik rahatsızlıklar kaderiniz değildir’’

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar