Ordu
DOLAR13.6353
EURO15.4926
ALTIN782.91
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

BAL BAŞLADI

Her ne kadar adı amatör lig de olsa bana göre Türkiye dördüncü profesyonel ligi geçtiğimiz hafta start verdi. Ülke çeşitli coğrafi bölgelere göre ayrıştırılarak, 12 gurupta 151 takımın 26 haftalık maç periyoduyla ligi tamamlayacak. İlimiz bu ligde iki takımla temsil edilmektedir. Altınordu Belediyespor ve Ünye 1957 takımlarımızın 4. Gurup’ta mücadele edecekler. Bu ligin statüsü gereği aynı ilin takımlarının çeşitli olumsuzluklara sebep olmamak anlamında ligin ilk maçlarında karşı karşıya gelirler. Bu olumsuzluk terimin aslında yumuşatma anlamında kullandım.

Aslı şu; takımların iler ki süreçte puan tablosundaki durumlarına göre futbolun çirkin eylemi ‘şike’ yapmak rezaletini engellemek için alınmış bir karardır. Bence çok da doğru ve yerinde olmuştur. Bu ligde aynı ilin takımları arasında bu çirkinlikten artık söz edilmiyor. Bu anlamda ilimizin iki takımı ligin başında kozlarını, hiçbir art niyete mahal vermeden güçlerinin elverdiği kadar mücadelelerini ortaya koydular. Öncelikle futbol adına ortaya konulan Fair-Play için iki takım oyuncularını kutlamak istiyorum. Sonuç olarak üç neticeden birisi oluşacaktı oluştu da.

Ünye 1957 takımımız rakibini 3-1 yenerek lige başlamış oldu. Burada iki takımında ligde gelecek için koydukları hedefe bakarsak sonucun çok da sürpriz olmadığını düşünüyorum. Masa üstünde maçın favorisinin, maçı kazandığını yaşadık. Gelecekteki maçların iki takımın koydukları hedefleri tutturur mu onu yaşayıp göreceğiz.

Bu maç için teknik anlamda neler söyleyebiliriz; onu da ayrıca yazmak istiyorum.

Öncelikle mağlup takım Altınordu Belediyespor’dan söz etmek istiyorum. Bu ligde ilk maçının verdiği tedirginlik, alışamama, tecrübesiz oldukları oyunun her safhasında ortaya çıktı. Maç berabere devam ederken, mağlup durumuma düştüklerinde oyuna olan hâkimiyetleri bunun göstergesiydi diyebilirim. Başladıkları gibi bitirdiler. Oyunun içindeki vites değişikleri bunun göstergesiydi. Oyunun tamamında tek vitesle idare ettiler. Oysa rakip oyunun tamamında birkaç farklı vitesle oynadı. Oyunu hızlandırdı, yavaşlattı, orta alana taşıdı, rakibi geride karşıladı ileriye kontra ataklar yaptı. Ortaya konulan bu çeşitliklerle maçın skorunu lehine çevirmesini bildi. Bu noktada iki takım arasındaki oyuncu kalitesinin farklı oluşu dikkat çekiciydi. Farklılığı yaratan tabi ki iki takımın bütçesi. Gelecek açısından baktığımızda Altınordu Belediyespor’umuzun bu ligin orta sıralarında kendine yer bulabileceği söylemek daha doğru olur.

Ünye 1957 takımımızın ligi lider tamamlayıp Play Off’larda bir üst ligi hedef aldığını biliyoruz. Bu hedefin çok da kolay olmadığını bizden çok bu takımın yönetici ve teknik heyetinin bildiğini zannediyorum. Sezon öncesi kadro ve hedef planlaması yapan diğer en az 4-5 takımın şampiyonluk hedefledikleri gerçeğini unutmadan Pazar günü sahada gördüğüm Ünye1957 takımının bu hedefi tutturmasının çok da kolay olmayacağını söylemek istiyorum. Örneğin Amasyaspor ve Sinopspor takımlarının kupa maçlarında orta ya koydukları oyun benim bu değerlendirmem için sav oldu demek istiyorum. Ligin de ilk maçında rakip olmuşlar ve maç 1-1 berabere kalmışlar. Bu sonuçta gösteriyor ki; pabuç çok pahallı… Her kesimin adımını bu doğrultuda atmasını temenni ederim.

Bu maçta gösterdi ki; Altınordu Belediyespor bir an önce 1. Amatörde değilsiniz. Çıkıp düşebileceğiniz ciddi bir lig de olduğunuzu hemencecik idrak edin derim. Takım dizilişinde bir takım eksiklerin olduğu çok da açıkça sırıttı diye düşünüyorum. Sayın hocam bu durumu daha doğru tahlil etmelisin. Bana göre oyuna müdahale anlamında çok geç ve yanlış hamleler yaptın. Dahası elindeki kadroda oturması ve oynaması gereken birkaç oyuncunun yer değiştirmiş olduğunu düşünüyorum. Tabi ki son karar senin sonuç olarak bu oyuncularla ben birlikteyim diyebilirsin. Ona da saygı duyarım. Biz sadece dışardan seyredeniz sizse sorumlusunuz aramızdaki farkı da bu. Umut ederim ki; daha iyi sonuçlar alabilecek kadro ve kapasiteniz var. Her iki takımımıza da bundan sonraki maçları için canı yürekten başarı diliyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar