Ordu
DOLAR16.861
EURO17.6081
ALTIN980.51
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Bam Teli 

Bu iki sözcüğün açılımını vererek başlayalım: Sazınızın bir üst bir de alt teli-çatlak ses çıkardığında, tam da o an “bam teline” basmışsınız… 

ORDU BBB Dr. M.Hilmi Güler önceki günkü açıklamasıyla; bendenizin yıllardır diline pelesenk ettiği bir konuya parmak basmış oldu.

-“Suyu boşa akıtıyoruz,  rüzgârı boşa estiriyoruz, manzaraları boşa satıyoruz

***

Az sonra suya sabuna dokunacağım… Önce şu rüzgârı, manzarayı satma konusunu irdeleyelim.

2005’den bu yana Türkiye’nin değişik illerinde katıldığım çevre toplantılarında, İklim Değişikliği (küresel ısınma), Nükleer Enerji karşıtı politikaların (Çernobil, Nükleer Enerji Santrali Faciasının ardından, -1986) güncellenmesi, Biyoenerji, Termal Enerji, Hidroelektrik Santralleri (HES’ler)  Suyun Ticarileşmesi ve Yenilenebilir Enerji (Güneş-Rüzgâr) katılımcıların olmazsa olmazı… Her biri için felaket tellallığı yapacak kadar birikimimiz var. Önce bunu bir tarafa yazalım.

***

Soru şu:  

-Ordulu, suyu boşa mı akıtıyor?  

-Acaba diyorum “Hayır”ı peşin peşin söyledikten sonra mı, işin detayına gireyim, yoksa işin detayını öne alıp sonra mı hayır diyeyim, kararsızım.

Her ne ise işin o tarafının ucu açık kalsın.

Türkiye su fakiri bir ülke… Dünya,  kişi başına su hesaplaması (yuvarlama bir hesaplamayla 2400 ton…  Kişi başı 2000 ton altı suyu olan ülkeler “su fakiri” sayılıyor. Türkiye 1450 tonla “daha da su fakiri bir ülke”!

***

Yerel kaynakların küresel sermayeye devredilmesi, yani –ticarileşmesi- başımıza ne dertler açtığını -açılan karşı davalardan- biliyorsunuz.  

İkincisi, şebeke suyu içmek nerde ise delilik sayılacak.

Ayrıntı’da tüm ayrıntılarıyla yazdım.  Bir ton su (bin litredir)!

  Altınordu ilçe belediyesi,  evlere 1 metreküp suyu 5 lira 85 kuruşa satıyor.

Siz;  yani, siz damacana su tüketicileri, bin litre suya (1 Ton)  en az 600 lira, en çok 2 bin lira ödüyorsunuz.

  İki bin lirayı nasıl ödediğinizi de söyleyelim de siz yine bildiğinizi yapın…

 Büfelerde pet şişe, yarım litre su 1 liradan satılıyor.  Demek ki bir litre suyun fiyatı 2 lira…

1 TON, bin litre olduğuna göre hesap ortada…

Bu arada müjdeli bir haber vereyim, şebeke suyu için…

Büyükşehir Belediyesi Ordu’nun tüm yerleşmelerinde yeni hesapla 2 milyon eski hesapla iki trilyon harcayarak klorlama (biyolojik arıtma) yapıyor.

***

Yetmedi, gidin bir AVM’ye 90-100 liraya bir arıtma sürahisi alın. Üç ayda bir 25 lira -daha verip, filtresini değiştirebilir; sadece içme suyu değil, çay, yemek gibi tüm su harcamalarınızı  -para(/pul hesabı yapmadan- karşılayabilirsiniz… 

Başkan Güler, satacak suyumuzun olmadığını, sudan para kazananların HES’ler olduğunu biliyordur.

***

Başkan, “Rüzgârı boşa estiriyoruz”, diyor. Güneş varsa rüzgâr var. Doğu Karadeniz,  güneşi az olan bir bölgedir. Rüzgar Enerji Santralleri (RES) Çorum’dan bu tarafa geçecek yatırımcı bulamamıştır.  Şu an Türkiye’nin yenilenebilir enerji santralleri toplam enerji ihtiyacımızın yüzde 10’unu karşılayacak durumdadır.  Bunun yüzde 6’sı RES’lerden, yüzde 4’ü güneş, Termal ve biyoenerjiden sağlanmaktadır.  Rüzgâr ve Güneş enerji yatırımları yoğunlukla Batı’da (Marmara-Ege-Akdeniz’dedir.)

Şunu da bilelim; HES’lerle sudan elde edilen enerji, yenilebilir enerji sayılmamaktadır.

***

Başkanın “Manzaraları boşa satıyoruz” sözlerine yürekten katılıyorum. Turizm, Tarih ve Kültür varlıklarına sahip çıkmakla olur. 

1960’lı yıllar, İki sanatçı Cahide Sunku-Cahit Irgat’la Ordu’ya geldi. Uğur Gürsoy elime bir kağıt tutuşturdu: Kağıtta iki soru var. Biri; Turist gelmesi için ne yapılmalı… İkincisi, Turistik tesisler nerelere yapılmalı…

İki sanatçının söyledikleri Gürses Gazetesi’nde yayımladı. Bu iki ünlü sanatçımızın söylediklerini zaman zaman “ayrıntı” köşemde değerlendirdim.

Sık sık aldığım eleştiri “Siz, başka bişî bilmiyor musunuz” oldu!

***

Demek ki kentin tarihi dokusunu bozmamak o gün de bugün de para ediyor.

Nerde bu kafa bizde, yıkıp yok etmeyi, Kirazlimanı ve Durugöl Mahallesi’nde içimizi acıtan bloklar yaparak, kentsel dönüşüm adı altında yapılan katliamı meşrulaştırmaya çalışıyoruz.

Gel de turiste neyi satacağının hesabını yap!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar