Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

BARUTSUZ SAVAŞ

           Dünyada egemen ülkeler arasındaki çekişmelerin önemli kısmı internet ağı ve dijital ortama taşınıyor. Küresel güç mücadelesinde yeni cephe haline gelen siber savaşlar, taş sopayla başlayıp, sonrasında topla tüfekle gelişen ve son olarak atom bombasına kadar büyüyen dünya savaşlarının yerini aldı. Siber saldırıların önemli kısmını, bilgi toplama ve casusluk amaçlı korsanlık faaliyetleri oluşturuyor. Ülkelerin ulusal güvenliğini askeri, siyasi ve ekonomik boyutlarına yönelik tehditleri, şehirlerin altyapı sistemlerini çökertmek kadar ileri giden saldırgan eylemleri kapsıyor.                  

            Siber terör kapsama alanları bununla sınırlı değil. Hava ve kara trafiğinin sinyalizasyon sistemleri değiştirilebilir, barajlarının kapakları açılabilir, su dağıtım sistemleri kapatılabilir, nükleer santrallerin çalışması engellenebilir, elektronik bankacılık durdurulabilir ve ülkenin silahsız bir şekilde kaosa girmesi sağlanabilir. Ayrıca devletlere ait gizli bilgiler istihbarat birimleri kullanmadan çalınabilir. Hava kontrol sistemini etkileyip uçaklar havada çarpıştırabilinir. Uyduların düşmesi veya yörüngeden çıkması sağlanabilir. Metro, tren hatları ve trafik ışıklarının arızalanması büyük kazalara yol açabilir. Elektrik dağıtım şebekesine yapılan saldırılarda elektrikli hiçbir alet kullanılamaz.

Bir ülkenin bilgisayarlar tarafından kumanda edilen alt yapısına yapılabilecek en korkunç siber saldırının sonuçları, yaklaşık bu senaryodaki gibi olabilir. Böyle bir zarara yol açmak için artık bombalara, çelik yelekli asker, tank ve tüfeklere de ihtiyaç yok. Sadece güçlü bir bilgisayar, kapsamlı teknik bilgi ve internet bağlantısı yeterli. 

            İnternetin günlük hayatı kolaylaştıran yönünün ötesinde bir savaş var. Her gün milyonlarca siber saldırının devletleri, şirketleri ve insanları hedef aldığı dev bir savaş! Siber savaşın yaklaştığını fark eden devletler tedbir telaşına düştüler. ABD, Rusya, Çin ve İran siber ordulara yatırım yapıyor. Siber savaşın bir kaç tuşa basarak, koca orduların verebileceği zarardan çok daha fazlasını ışık hızından bile daha etkin bir silah olarak kabul görülmeli. Barışçıl bir gezegende yaşamıyoruz. Bu nedenle Türkiye'nin milli savunmasında yeni yapılanmalara gitmesi kaçınılmaz. Türkiye'yi yönetenler son çağın en tehlikeli savaşının öneminin farkına varıp, ''dijital ordular'' dahil, çeşitli caydırıcı adımlar atmalı. Düşman her şeyimizi etkisiz hale getirmenin yolunu arıyor. Tek başına konvansiyonel silahlar ile savaşma dönemi bitti. Artık Siber Savaşlara hazır olun..!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar