Ordu
DOLAR16.8334
EURO17.6002
ALTIN980.58
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Başa sarma 

Dünya Gazetesi yazarı Rüştü Bozkurt, “Fındık Üretiminde 'Bakış Açımızı’ Değiştirmeliyiz,” başlığı altında uzun bir yazı kaleme aldı. Yazının tamamı Ordu Olay’da 21 Kasım tarihinde bir defa daha yayımlandı. 

Aradan geçen zaman içinde, bir başucu kitabının sayfalarını karıştırır gibi, gazetenin o sayısını –tabii makaleyi- göz önünden uzağa düşürmedim. 

*** 

Dünya Gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, malumunuz, diğer tarımsal ürünlerimiz yanında fındığın üretiminden pazarlanmasına kadar değişik zamanlarda çok yazı kaleme aldı.

Ali Ekber Yıldırım; bir ürünün üretimi, üretim maliyeti, mamul ve yarı mamul halde pazarlanması, tüketicisinin bu ürünü edinmesi, kaça alacağı, ya da alabileceğine kadar uzanan her aşamasında nelerle karşılaşıldığını ayrıntılı bir şekilde bizlere anlatır durur. 

Ali Ekber Yıldırım, en son SKYPE bağlantısı ile uzaktan katıldığı bir televizyon programında, Türkiye’de 4 milyon hektar tarım arazisi boş dururken, Sudan’da 1 milyon hektar arazi kiralayıp, orada tarım yapılmasını eleştirmiş, şöyle bir tespitte bulunmuştu: Siz bir ton samanı orada bin liraya alıp, 10 bin dolara Türkiye’ye mi getireceksiniz!!!

*** 

Sayın okur;

Samanın kilosunun bir lira olması değil, 1000 liraya nakli, önemli bir maliyet getiriyor.

 (Ordu-Aybastı’da 120 ahırda besicilik yapılıyordu. Besicilerin bir kısmı, samanı Çorum’dan getirmektense, daha az maliyetle hayvancılık yapmak için ahırları Çorum’a taşındılar).

Demek ki biz, Sudan’dan değil, 250 km. uzaktaki Çorum’dan saman getirip, hayvancılık yapamayacağız… 

*** 

Fındık üretimi yoğun emek isteyen bir ürün… Üretiminden pazarlanmasına kadar geçen her aşamasında kadın-işçi istihdamı da sağladığına bakıp, tarımından vazgeçemeyeceğimiz bir ürün… 

Rüştü Bozkurt “Çok değerli bir ürünün geleceğini tehlikeye atan bir gelişme süreci yaşadığımızı güçlü bir biçimde düşünüyorum,” derken kime sesleniyor dersiniz?

Neyse, neyse diyeceğim ama Rüştü Bozkurt yakamı bırakmıyor:

Büyük ölçekli ve örgütlü fındık alıcıları karşısında, eş düzey satıcı örgütlenme yoksa, işin kaymağını hakim örgütler yemektedir.”

Ne dersiniz, fındık üretiminde bakış açımızı değiştirebilir miyiz?

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar