Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Batı Türklere neden düşman?

Bizans hükümdarı I. Aleksios'un 1088 senesinde, ''Türklerin Hıristiyanlık için bir tehdit olduğu, birleşip Haçlı Seferlerini başlatmanın şart olduğunu'' vurguladığı Papa'ya yazdığı mektuptan beri saldırılar kesintisiz sürüyor. Fransızların meşhur Roland Destanı’nda “Müslümanlar, şeytanın temsilcileri” şeklinde tasvir edilir. Dante’nin İlahi Komedyası’nda, İslam Peygamberi cehennemin sekizinci katında yer alır. Shakespeare, Othello’sunda; “Yalan söylüyorsam Türk gibi olayım” dedirtir. Alman papaz Martin Luther'in, 1529’da basılan “Türklere Karşı Savaş” isimli  kitabında şöyle yazıyor: “Türk, yakıp yıkan Şeytan’ın uşağıdır. Eğer Samson gibi güçlü olsaydım, her gün bin Türk öldürürdüm”. Çanak anten göbeği, Afyon sucuğu eninde purosuyla dolaşan, 1915'de, Anzakların tüysüz oğlanlarıyla, sömürge Hintlileri Anadolu siperlerine saldırtan faşist İngiltere Başbakanı Churchill, “Türkler, insan sayılmazlar” demişti. Batı, bin yıldır Türk nefretini üzerinden atamadı.

1683'deki Viyana kuşatması, Avrupa’da Türk düşmanlığının da dönüm noktasıdır. Bu tarihten sonra Türk düşmanlığı şekil değiştirmiştir. Viyana’ya kadar Türkler, Avrupa için askeri bir tehdit iken, Viyana sonrası kültürel bir tehdit olarak algılanmıştır. 19. yüzyılın en azılı Türk düşmanlarından İngiliz başbakanı William Ewart Gladstone: ''Türkler insanlığın insan olmayan numuneleridir. Onları Asya steplerine geri sürmeli veya Anadolu’da yok etmeliyiz” diyerek nefret tohumu ekmiştir. Yeminli Türk düşmanlarından Fransız romancı Voltaire de, Osmanlı-Rus savaşı sürerken Rus Çariçesi II. Katerina’ya gönderdiği mektupta: İnsanlığın iki büyük baş belası var: Birincisi veba, ikincisi Türkler'' diyerek kinini kusmuştur. Avrupa’nın sözde kültür ve sanat başkenti Viyana’daki Saint Stefan Katedralinde ortada ayakta duran Aziz John of Capistrano'nun ayaklarının altında ezdiği bir Türk. Yine Almanya’nın Regensburg şehrinde ayakta elinde kılıcı, son derece mağrur halde duran Haçlı donanması komutanı Don Juan'ın sol ayağını bastığı Türk kesik başı... Saymaya devam edelim mi? Yeni adıyla Çekya'nın başkenti Prag'ın 66 kilometre doğusunda Sedlec'teki Kemikli Kilise'de,  'Türkün gözünü oyan karga' figürü sergileniyor... Avrupa’nın Türk düşmanlığı sadece kitaplarla sınırlı değil, çizimlerde de yer alıyor. Passau Üniversitesi mühründe Türk’ü, “Meryem’in ayaklarının altındaki bir canavar” olarak tasvir ediyor. Avrupa tarihinde bunun gibi sayısız örnekler var.

Türkiye'nin, sınır güvenliği için Suriye'nin kuzeyinde sürdürdüğü terör temizliği bir defa daha gösterdi ki; ''Domuzdan post, Batı'dan dost olmaz''. Batı’nın gözünde Türk, yok edilmesi gereken bir düşmandır! Bugün de değişen pek bir şey yok. Batı,coğrafi bir kavram değil işgalci, barbar bir zihniyetin temsil yapısıdır. Dışişleri Bakanlığının resmi verilerine göre sadece 2011-2016 arasında Avrupa kıtasında Türklere yönelik 755 yabancı düşmanlığı içerikli saldırı düzenlendi. Korku, ihmal gibi farklı sebeplerle bildirilmeyen, haberleştirilmeyen birçok saldırı yaşandığı tahmin ediliyor.

*

Önemli şeyleri bilmek hakkınız. Devletler için uyku bir düşüş, uyanıklık bir çömelmedir!

Hoşgörüsüzlüğü besleyen Avrupa zihniyetine karşı bir ve diri olmalıyız!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar