Ordu
DOLAR18.6321
EURO19.5161
ALTIN1056.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Batsın senin avukatlığın…

Demek böyle avukatlar da varmış. Demek, sırf para kazanmak için cani tarafından katledilen masum kadını utanmazca karalayacak kadar küçülen avukatlar da varmış. 

Akademisyen Ceren Damar’ı öldürülen katilin avukatı Vahit Bıçak’ın karar duruşmasında yaptığı iğrenç savunma ve merhuma attığı iftiralar sağ duyulu herkesi ayağa kaldırdı. Meslektaşları ve Barolar tarafından tepki ile karşılanan Bıçak’ın yüz kızartıcı sözüm ona savunma acımasızca öldürülen kadının ruhunu incitmekle kalmadı, para uğruna bir insanın nasıl aşağılık duruma düşebileceğini gözler önüne serdi.

Geçen yıl ocak ayında Akademisyen Ceren Damar, kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından  üniversitedeki odasında 17 kez bıçaklanarak öldürülmüştü. Üzücü olayın ardından tutuklanan sapık ruhlu katin ailesi ve avukatı çeşitli senaryolar uydurarak Damar’ın öğrencisi ile aşk yaşadığını, cinayetin bundan kaynaklandığını utanmadan dile getirdi.

Bir insanın, hem de ölmüş birinin onurunu sırf katil hapishaneden çıksın diye kirletmeye çalıştılar, iftira üzerine attılar. Bununla yetinmediler, avukat Vahit Bıçak karar duruşmasında Ceren Damar’ı 15 Temmuz darbe girişimine destek vermekle suçladı. Yani FETÖ’cü demeye getirdi. Bu kadar mı ucuz ölmüş birinin arkasından çamur atmak, iftira yağmuruna tutmak. Katilin babası, cani ruhlu oğlunu savunurken ağzından çıkan sözler tam bir rezalet ve utanç verici idi.

Ceren Damar’ın ailesinden özür dileyeceğine, avukatının yönlendirmesi ile ağzına ne geldiyse söyledi utanmaz baba. Ceren’in de bir ailesi olduğunu bile bile. Acaba, çocuklarına ve ailesine karşı böylesine utanç verici saldırılar yapılsaydı ne yapardı ucube kılıklı o adam?  

Savunma adı altında cinayete kurban giden birine yüz kızartıcı suçlamalarda bulunmanın, iftira atmanın hukukta yeri olamaz. Bir avukat, müvekkilini savunacağım diye ölmüş masum birinin arkasından nasıl bu denli ağır sözler söyleyebilir? Böylesine mide bulandıran savunmanın hukukta karşılığı olamaz, olmamalı.

İftira dolu, çirkin savunmanın hukukta yer almadığını, arsız avukat Vahit Bıçak’ın bağlı olduğu Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan açıkladı. Sağkan, Bıçak’ın sınırlarının dışına çıktığını vurgulayarak, iftiralarından utandığını bildirdi. Avukatlık yasasının 34. maddesinin, avukatların üstlendikleri görevi yerine getirirken, mesleğin kutsallığına yakışır bir şekilde özenle doğru ve onurlu biçimde tutum sergilemeleri gerektiğine işaret etti. Avukatların savunma yaparken, insan onurunu zedeleyici davranışlardan kaçınmalarının meslek etiği olduğunu bildirdi.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durak da Vahit Bıçak’ın mesleğini özümseyemediğini, bu tür karalayıcı savunmanın mesleğin etik değerlerine ters düştüğünü kaydetti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise Bıçak’ın savunmasına isyan ederek, insan onurunun tüm hakların üzerinde yer aldığını ifade etti. Arsız avukatın iftira dolu karalayıcı savunması toplumda tepki çekerken, Adalet Bakanı ile meslektaşlarınca da sert şekilde eleştirildi.

Sonuçta, insan onuru hem de kendini savunamayacak bir kişinin onuru her şeyin üstündedir. Sırf, müvekkilini kurtarma, aldığı yüklü tutarda vekil ücretini sözde hak edebilmek için bu kadar nasıl baş aşağı yuvarlanır bir avukat? Aynısını ailesine yapsalar ne tavır takınırdı acaba?  “Batsın senin avukatlığın” demekten başka bir şey gelmiyor bu adama.

 Katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi bir parça yürekleri serinletse bile Ceren’in ailesinin acısını dindirmeyeceği kesin. Arsız avukat hakkında Ankara Barosu’nun soruşturma başlatması olumlu gelişme.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar