Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Battaniyeye sarılacaklar…

Gece yarısı elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen yüklü zam hayat pahalılığından belini doğrultamayan halkı iyiden iyiye zorlayacak.

1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 15, konutlarda doğalgaza ise yüzde 12 gibi hatırı sayılır oranda yapılan artışlar karşısında milyonlarca sabit gelirli yoksul kitle neye uğradığını şaşırdı. Yetmezmiş gibi üniversite öğrencilerinin eğitime katkı payı da yüzde 10 oranında yükseltildi. Tüm bu artışlar tuzu kuru olan, yalı, lüks villa, site ve plazalarda yaşamlarını sürdürenlerin dışında nüfusun yüzde 90’ınını oluşturanları olukça etkileyecek, ceplerini daha da boşaltacak.

Doğalgaz fiyatına yılbaşından bu yana çaktırmadan her ay yüzde 1 oranında zam yansıtılıyordu. Bu kez toptan yaptılar, yanı sıra vazgeçilmez tüketim maddesi elektriği ihmal etmediler. Faturalardaki şişkinlik şimdi hissedilmese bile kombilerin yanacağı ekim ayından sonra cep yakan faturalara tanık olacak yurttaş. 

Karakışın etkili olduğu ayazlı gün ve gecelerde çoğu konutlarda kombi düşük ayarda yakılacak ya da hiç çalıştırılmayarak battaniyelerle kucaklaşacak geliri çok düşük olan vatandaş.  Tabii hasta olma riskini de beraberinde getirecek.

Elektrik ve doğalgaz gibi önemli temel ürünlerdeki artışlar kuşkusuz önümüzdeki günlerde diğer ürün ve hizmetlere de zincirleme yansıyacak. Salt bu iki ürüne değil, yaşamın her alanında gereksinim duyulan diğerlerine yüklü zamlar gelecek.

İşçi, memur ve emeklinin kısıtlı olan aylık ve maaşları eriyerek, satın alma gücü yine gerileyecek. Zaten zorlanıyorlardı, şimdi daha çok bunalacaklar. “Vay anam vay” dedirten zamlar halkın umarsızlığını bir kat çoğaltacak.

Hazinede para yok, kasa boş. Doldurmanın yolu halkın vazgeçilmezi olan ürünlere zam yapmaktan geçiyor. Oysa bürokraside dört beş yerden maaş aşanlar var. Halk geçmediği, köprü, otoyol ve tünellere ödediği vergilerle dolaylı yoldan para ödüyor. Kamuda tasarruf genelgesi yayınlandı. İyi güzel de bu tasarrufa uyulacak mı, bazı kurum ve kişiler dışında mı kalacak? Önceden yayınlanan tasarruf genelgelerinin delindiğine çoğu kez tanık olduk. O nedenle kuşkulu vatandaş. Tasarruf genelgesinde gazetenin yasaklanması mantıklı  yaklaşım değil. Kamu, 1 ile 2.5 lira arasında fiyatı değişen gazeteleri almamakla mı tasarruf edecek?

Emekli, memur ile sözleşmeli personelin maaşına yapılacak 6 aylık zammı saptayacak enflasyon oranı 5 Temmuz’da açıklanacak. Elektik ve doğalgaza bu denli yüksek artışın gerçekleştirildiği ortamda milyonlarca iktisaden geri kalmış kitleye yansıtılacak zam daha öne çıkıyor. Ne var ki beklentiler yüzde 7 ile yüzde 8 arasında artış arasında. Bu zamlar çekilmez boyuta ulaşılan yaşam pahalılığı karşısında bir anlam ifade etmiyor, yitiren her zaman olduğu gibi emekçi ve emekliler oluyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar