Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bayram değil seyran değil

Hani bir atasözü var, “Bayram değil, seyran değil eniştem beni niye öptü?” diye.

Hiç umulmadık ve beklenmedik anda birine karşı gösterilen ve altında gizli bir amaç bulunduğu anlatılan atasözü, ABD’nin terör örgütü yöneticilerinin başına toplam 12 milyon dolar ödül koyması kararına tıpa tıp uyuyor.

 Kuşkusuz ABD’nin yıllardır besleyip, koruduğu can kıyıcılarına karşı böylesine bir tavır alması olumlu adım. Ancak, insan yine de ihtiyatla yaklaşmaktan alı koyamıyor kendini . Öyle ya, daha üç gün önce Fırat’ın doğusunda PKK’nın uzantısı YPG militanlarının ABD askerleri ile birlikte devriye atması,  kol kola gezmesi medyaya yansımıştı. Şimdi ne değişti de ansızın ABD yönetimi bölücü terör örgütü yöneticilerinden Murat Karayılan’ın başına 5 milyon dolar,  Cemil Bayık için 4, Duran Kalkan için ise 3 milyon dolar ödül koydu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bölgede bir yanda Türkiye’yi elinden çıkarmak istemediği diğer yanda Suriye’de DEAŞ’a karşı kullandığı YPG/PYD militanlarını silahlandırdığı, koruduğu sır değil. Her ne kadar inkar etse ve yalanlasa bile ABD yönetimi açıktan destek veriyor bölücü terör örgütünün Suriye’deki uzantılarına.

Rahip Brunson’ın salıverilmesi, İran’a karşı yaptırımdan Türkiye’nin 6 ay süre ile muaf tutulması, iki bakana uygulanan ambargonun kaldırılması Trump’ın Türkiye ile soğuyan ilişkileri yeniden canlandırma amacında olduğunu gösteriyor. Elbette ki, çılgın Başkan bu adımları Türkiye’nin kara kaşı ve kara gözü için atmıyor, çıkarları gereği kararlar alıyor. Tek amacı bölgede etkin konumda olan Türkiye’nin daha çok Rusya’nın yanına gitmesini önlemek, karşılıklı çıkar ilişkilerini sürdürmek.

Bu arada, Obama döneminde İran ile imzalanan Nükleer Anlaşma’yı bozduğunu açıklayarak, bu ülkeye ambargo uygulayan Trump, diğer ülkelere de aklınca “İran ile ticaret yapmayın” diye göz dağı veriyor.  Küstah ABD Başkanı resmen, “İran ile ticaret yapanın canını yakarım” demeye getiriyor. Ne var ki ambargo kararı AB üyesi olanların yanı sıra diğer Avrupa ülkelerinden de tepki aldı.

Sahi, kim oluyor da dünyaya meydan okuyor, tehdit ediyor bu kaba adam? Anlamak mümkün değil. Zaten İran’a ambargo kararına geniş katılım olacağını sanmıyorum. Çünkü, bir ülkenin kiminle ticaret ve işbirliği yapacağına ABD ve başındaki adam karar veremez. Hem yarın kalkar Türkiye’ye “sen de İran’a ambargo uygulayacaksın” diyebilir densiz ABD Başkanı. Yani güvenmemek lazım ruh sağlığı bozuk bu adama.

ABD’nin terör örgütü yöneticilerinin başına ödül koyması PKK’yı bitirmenin,  silahlandırdığı YPG’yi etkin konuma getirerek yıllardır amaçladığı Suriye’nin kuzeyinde Kürt Bölgesi’ni hayata geçirmenin ilk adımı olarak değerlendiriliyor. Ne var ki,  bölgede bağımsız Kürt devletine şiddetle karşı çıkan Türkiye-İran  ve Rusya’ya karşın bunu gerçekleştirmesi çok zor.

Suriye’de PYD/YPG ile işbirliği yapan, arklarını sıvazlayan ABD yönetiminin ödül kararı inandırıcı ve  ikna edici değil. Zaten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı ilk değerlendirmede karara ihtiyatla yaklaştıklarını, YPG’yi saklayarak dikkatleri başka yöne çekme amacı taşıdığını ifade etti.

Sonuçta, geç kalınmış olmakla birlikte ABD’nin ödül kararının altında Suriye’deki PYD/YPG’yi öne çıkarma, hatta meşru hale getirme amacı var. Trump aklınca Türkiye’ye hoş görünerek bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor.

Yani “Ankara’ya, “Bakın terör örgütü ile mücadele ediyorum. Onun için yöneticilerinin başına ödül koydum” mesajını ileterek, hoş görünüyor. Ancak, diğer yanda Suriye’de bölücü terörün uzantılarını destekleyerek sınırımızda Kürt Devleti’ni kurdurmaya çalışıyor. Tabii yersen.

Tam da bu karar sonrası, ABD’ de yapılan ara seçimde Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu sağlaması Trump ‘a seçmeninden bir uyarı aslında. Senatoda  Cumhuriyetçilerin önde olmasını “Zafer” olarak değerlendirse bile artık çılgın Başkan’ın eli çok rahat değil. Öyle her istediği kararı alamayacak, hareket edemeyecek. Seçmen de çok hoşnut değil iki yıl önce Başkanlık koltuğuna oturttuğu Trump’tan, Uygulamaları, davranışları seçmeni soğutuyor. Ara seçim sonuçları bunu söylüyor zaten.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar