Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bayram ikramiyesine zam yok mu?

Milyonlarca emekli, dini bayramlarda ödenen biner liralık ikramiyeye en azından enflasyon oranında zam yapılmasını siyasi iktidardan umutla bekliyor.

Uzun uğraşılar sonucu geçen yıl Şeker Bayramı’ndan itibaren ödenmeye başlanan ikramiyeler aradan geçen bir yılın ardından yüzde 20’ye ulaşan enflasyon karşısında eriyerek, ekonomik anlamını yitirdi. Aldıkları düşük aylıkla günlük yaşamda sıkıntı çeken 12 milyonu aşkın emekli,  geçen yıl ödenen bayram ikramiyeleri ile bir ölçüde soluklanmıştı. Ancak geçen yıl market, çarşı ve pazardan satın aldığı temel ürünlere bir yılda önemli oranda zam geldi. Yine önümüzdeki Şeker Bayramı’nda konuklarına ikram edeceği şekerin, tatlının ve çikolatanın fiyat da pahalandı. Buna karşılık bin liralık ikramiyede artış olmadı.

Pahalılığı ve enflasyonu en çok üzerinde hisseden milyonlarca dar gelirli kitle,  evine daha fazla bayramlık alabilmek, torununa bol harçlık verebilmek için ikramiyelerin en azından bir yılda gerçekleşen enflasyon, yani yüzde 20 oranında artırılarak bin 200-bin 250 liraya çıkarılmasını talep ediyor.

Emekli, 3 ay sonraki Kurban Bayramı’nda dini vecibelerini yerine getirebilmek için de ikramiyelere zam yapılmasını istiyor. Siyasi iktidarın dar gelirli kitlenin çağrısına kulak vererek bayram ikramiyesini en az bin 200 liraya yükseltmesi milyonlarca emekliye hiç kuşku yok ki ikinci bayramı yaşatacak. Gözler, siyasi iktidarın emeklinin talebine vereceği yanıtta. TBMM’ye ikramiyelerin artırılmasına yönelik bir teklif zaten var.  İstenirse iktidar ve muhalefet oyları ile bir gecede çıkarılabilir. Kuşkusuz, ikramiyelerin artırılması kesatlıktan yakınan esnafa da yarayacak, bayram alışverişi canlanacak.

Emekli, dul ve yetim ikramiyelerin kesinti yapılmadan tam ödenmesini bekliyor.

Bu arada Türkiye Emekliler Derneği (TÜED),  2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’ndaki düzenleme ile birçok ödemenin yıllık bazda yüzde 26 oranında artırıldığını vurgulayarak, emekliler için büyük önem taşıyan bayram ikramiyelerine de bu oranda zam yapılması gerektiğini açıkladı.

Bayram ikramiyeleri ile emeklinin bayramları maddi anlamda daha az buruk geçirdiği vurgulanan TÜED açıklamasında, gelir ve aylıklarla birlikte her yıl artan sosyal yardımlar gibi ikramiyelerin de bir artış sistemine endekslenmesi talep edildi.

Bayrama 20 günden az süre kaldı, emeklinin talepleri bakalım siyasi iktidar tarafından nasıl karşılık bulacak?

12 milyonu aşkın iktisaden dar gelirlinin gözü kulağı hükümetten gelecek yanıta odaklandı. Umarım düş kırıklığı yaşamazlar.

 

Bu arada 2000 sonrası emekli olan işçi ve esnaf emeklileri de yeni intibak yasasını bekliyor.

Milyonlarca emekli yasanın çıkmasına odaklandı. Çünkü olası intibak ile işçi emeklilerinin aylıklarında 50 ile 355 lira arasında artış olması söz konusu. Kuşkusuz bu artış çarşı pazar fiyatına yetişemeyen emekliye nefes aldıracak.

Emeklinin bir bölümüne bazı haklar verilip, iyileştirmeler yapılırken, diğerlerinin özellikle aylıkları çok düşük olan işçi ve esnaf emeklilerinin bu haklardan yoksun bırakılması doğrusu vicdanları incitiyor. Aynı zamanda sosyal devlete yakışmayan bir uygulama.

Dar gelirli milyonlarca emekli devlet eli ile oluşturulan haksızlığın ortadan kaldırılması için yeni intibak yasasının çıkarılmasını yıllardır bekliyor. Hem de bu konuda daha önce iş başında bulunan AKP hükümetlerinin verdiği söz ortada iken. İç hukukta ve AİHM’de haklarını aradılar ama hep olumsuz yanıt aldılar.

Yasal düzenleme ile 2000 sonrası emeklileri kapsayacak yeni intibak yasası hayata geçirilmesi aynı zamanda esirgenen bir hakkın verilmesi anlamına gelecek. Ancak, siyasi iktidardan bu konuda ne bir umut, ne bir ses var. Emekli yine düşük aylığa talim edecek gibi.

Hayat pahalılığının giderek tırmandığı ortamda maaşlar ve aylıklar yüzde 20’ye ulaşan enflasyon karşısında giderek aşınıyor, değerini yitiriyor. Emeği ile geçinenlerin ücretlerinde her şeye zam geldiği dikkate alınarak iyileştirme yapmak zorunlu.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar