VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

Bayramlar, Suriyelilerin çıkış kapısı.!

Her sene Suriyeli mülteciler ülkelerindeki savaşa aldırmadan, arkalarına bile bakmadan, dini bayramlar da akın akın sınıra hücum ederek ülkelerine dönüyorlar.
Bayram bittikten hemen sonra yine arkalarına bile bakmadan, ülkelerindeki savaşa aldırmadan, Türkiye’ye geri dönüyorlar...
Suriye’de savaş varsa, Suriyeli mülteciler savaştan kaçıp da Türkiye’ye sığındılarsa, her yıl dini bayramlarda ülkelerine rahatlıkla dönmeleri bir gerçeği de gözler önüne seriyor.
Bu tablo; onlar için yapılan yardımın artık süresinin dolduğunu bayramdan bayrama ülkelerine dönen bu mültecilerin Türkiye’de misafirlik sürelerinin bittiğidir.
Savaştan kaçan Suriyeli mültecilerin bu durumu bu haliyle artık muhacir olmuştur.
Sorum şudur. Eğer ki Suriye’de savaş varsa dini bayramlarda bu savaşa aramı verilmektedir? Diyelim ki böyle bir şey ihtimal dâhilinde ve bu sebepten dolayı Suriyeli mülteciler savaş başlamadan ülkemize geri dönmek zorunda kalıyorlar...
Peki! Türkiye’nin bir gece ansızın yapmış olduğu operasyonlarla bölgedeki terörist unsurları yok etmek suretiyle orada güvenli bir bölge oluşturmasının ardından, hayatın normale dönmeye başladığını TV haberlerinden öğrendiğimiz, o bölgede barışçıl bir istikrarının kalıcı olabilmesi adına, bizim vatan evlatlarımızın gözünü bile kırpmadan şehit olduğu bir yerde, amaç: Türkiye’nin sınıra yakın bölgesinde Suriyelilerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönüşünün önünü açmak değil miydi?
Peki bu güven ortamı sağlandığı halde ülkesine temelli dönen var mı?
Suriyeliler; Türkiye’nin bunca cabasına rağmen her türlü zorluğa rağmen oluşturulan güvenli bölgelere temelli geri dönüşler maalesef yapmıyorlar...
Çünkü Suriyeli mültecilerin birçoğu, bu uzunca misafirlik süresinin ardından iyi tada kötü kendilerine ülkemizde bir düzen kurmuş durumlar, kimi evlenmiş kimisi işe girmiş ucuz iç gücü olarak asgari ücretinde altında kayıtdışı da olsa çalışmakta daha şanslılarıysa Türkiye Cumhuriyeti Devletinin; Kendi işini kurmak isteyen Suriyelilere vergi muafiyeti ile birlikte çalışma izni verdiği ayrıcalıklı desteğiydi.
Bu haliyle; ülkemizde bulunan Suriyelilerin bu durumlarının kalıcı hale dönüşmesi adına iktidarın bir projesi olan Suriyelilere vatandaşlık verilmesinin gündeme getirilmesiyle birlikte, Suriyelilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma fırsatını elde etmek umudu ve beklentisi de bu durumu desteklemektedir.
Suriyelilere harcanan para 30 milyar dolardır...
Suriyeli sığınmacıların hizmetlerinde kullanılmak üzere BM üzerinden Türkiye’ye aktarılan kaynak 600 milyon dolar civarında kalmıştır. AB 2017 sonuna kadar 3 milyar euro, 2018 sonuna kadar da 3 milyar euro olmak üzere Suriyeliler için destek olacağını ifade etmesine rağmen, bu güne kadar 850 milyon Euro’sunu aktarmıştır. Sözünde durmamıştır, mutabakata uymamıştır.
Hal bu durumdayken Suriye ile ilgili politikalarımız gerek dış politika açısından gerekse iç politika açısından sıkıntılı bir hal almış ve çözümsüz kalmıştır.
Türk milleti; geçmişten bugüne bu topraklarda aç olanla ekmeğini bölmüş paylaşmış mağdura her zaman sahip çıkmış, vicdanıyla yaşamış ne yapıyorsa Allah rızası için yapmış yüce bir millettir.
Bu yeni değildir, bu milletin asaleti ve karakteridir.
Yaptığı iyiliği unutan, kötülüğe kin tutmayan insan olabilmenin şuuruyla hareket eden bir yapısı vardır. Bu durum bu milletin mayasıdır.
Olması gerekense; biran evvel Suriyeli vatandaşların kendi memleketlerindeki güvenli bölgelere dönüşünün hiç bir pazarlığa abi olmadan planlı bir şekilde dönüşlerinin sağlanmasıdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar