Ordu
DOLAR9.6153
EURO11.2377
ALTIN554.27
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

BECHDEL TESTİ

İsmi, Amerikalı karikatürist Alison Bechdel’dan ilham alınarak ortaya çıkmış olan Bechdel  testi; bilhassa filmler öncelikli olmak üzere, eserlerde kadın temsilinin etkin bir şekilde yansıtılıp yansıtılmadığını denetlemek için uygulanmaktadır. Teste göre, eğer bir eser içeriğinde en  az iki kadın karakter varsa ve bu karakterler “erkekler” dışında bir konudan bahsediyorlarsa, ilgili eserin “Bechdel testini” geçtiği varsayılmaktadır. Diğer yandan, bu kritere ek olarak, “erkekler” haricinde bir konudan bahseden en az iki kadın karakterin, eserde ayrıca isimlendirilmiş olmasının da arandığı ifade edilmektedir.

Esasında, çok basit bir kriter olduğu düşünülse de; bilhassa, İMDB puanı çok yüksek filmlere bakıldığında, testi geçen filmlerin, toplam filmlerin neredeyse yarısına tekabül ettiği anlaşılmaktadır. Keza, yapılan bir araştırmaya göre, “En İyi Film” Oscar’ını kazanan filmlerin, ancak yarısından azının testi geçebildiği dahi ileri sürülebilmektedir.

Peki, bu neden önem arz ediyor? Toplumsal cinsiyete ilişkin algı ve rolleri, içinde bulunduğumuz çağda, en çok aile, okul, çevre ve özellikle de medya belirleyip, üretiyor. Bu bağlamda, bilhassa genç kitlelerce takip edilen film veya diğer eserlerin içerdiği karakterlerde kadın temsilinin azlığı, kadın karakterler mevcut bulunsa bile ancak “erkeklere ilişkin” diyalogların üreticileri konumuna indirgenmeleri, bu durumun da, kadınların toplum içerisinde yer alan “ikincil” konumunu besleyip, sürekli bir döngü içerisinde yeniden ürettiği belirtiliyor. Zira, kadınların, bilhassa da dizi ya da filmlerde yer alan karakterlerine genel olarak bakıldığında, erkek karakterlerin “özel hayatına” dahil edilmiş bir karakterle sınırlandıkları; kamusal alanda var olan kadın karakterlerin nispeten çok düşük oranlarda karşımıza çıktığı anlaşılıyor.

Ne var ki, yakın zamanda, çağımızın gerektirdiği zihniyet dönüşümünden,  medya içeriklerinin ve kitlelere ulaşan edebi ve sanat eserlerinin de nasibini alması kaçınılmaz görünüyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar