Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bekledikleri tek şey saygı…

Salgın sürecinde en çok koşuşturanların, evlerine hapsolanlara 24 saat hizmet verenlerin başında kuşkusuz motosikletli kuryeler geliyor.

Sağlık emekçilerinin yanı sıra apartman görevlileri, temizlik ve itfaiye emekçileri, market ve fırın çalışanları, kargo şoförleriyle birlikte kuryeler de zor süreçte  “emeğin en yüce değer” olduğunu bir kez daha kanıtladı. Her birinin akıttığı alın teri, harcadıkları beden gücü her türlü övgüye değer, aldıkları ücret analarının ak sütü gibi helal.

Virüs belasının arttığı dönemlerde bile görevlerini eksiksiz yerine getirme adına oradan oraya koşuşturdular, halkın gereksinimlerini karşılık beklemeksizin karşıladılar.

Son derece güç ve özverili görevlerine karşın, motosikletli kuryeler istemedikleri, hoş olmayan tutumla karşılaştılar. Sipariş götürdükleri evlerde taleplere, kendilerine verilen değere üzüldüler, içerlendiler.

Yemek veya kargoyu teslim ettikleri vatandaşlar onlardan, “Çöpümü döker misin?”, “Sigara alabilir misin?” gibi görevi olmadığı halde bu ve buna benzer taleplerle karşı karşıya kaldılar. Bazı apartman kapılarına, “Kurye apartmana giremez” yazıları asıldı. O yazıyı yazanlar, kuryenin apartmana girmeden siparişi nasıl teslim edeceğini düşünemediler. Ya da, ücret tahsil ederken kendilerine “yaklaşma” denilerek hasta muamelesinde bulunuldu.  Öyle çirkin davranış ve isteklere muhatap oldular ki, yine de görevlerini eksiksiz yerine getirmek için yoğun uğraş verdiler. Bırakın bahşişi, bekledikleri tek şey saygı ve insani davranış.

Sokakta, caddede siparişleri bir an önce yetiştirmek için slalom yaparak zamanla yarışan kuryeler, ekmek parası uğruna kelle koltukta motorları ile adeta  uçuyorlar. Siparişi bir an önce teslim etme kaygısı ile süratle gidenler trafik kazası sonucu yaşamını yitiriyor ya da kolundan bacağından oluyor.

Ağırlıklı olarak yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren motosikletli kuryelerin çoğunluğu sigortasız, asgari ücretin altında ücretle çalışıyor. Yine büyük bölümünün bu işle ilgili ne deneyimi, ne bilgisi, ne sertifikası var. İşsiz gezen her genç kolaylıkla bu mesleği yerine getirebiliyor. Bir yanda hızla çoğalan yemek sektörü, diğer yanda rekora ulaşan işsiz sayısı. Arz ve talebin birbirini çok iyi karşıladığı bir sektör. Yani alan razı, veren razı.

Ne var ki, denetimden uzak, deneyimsiz ve belgesiz olarak bu alanda emeğini satan garibanlar, aceleciliğinin bedelini çoğu zaman canlarıyla ödüyor. Ölümleri ile gazetelerin alt sayfalarında ya da televizyonda çok kısa görüntü ile haber olabiliyorlar. Bu alanda ne bir disiplin, ne bir denetim, ne bir kural, ne de ağır bir yaptırım var. Başıboşluk almış başını gidiyor.

İşte günlük yaşam da olsun trafik de olsun çokça tartışılan motosikletli kuryeleri disiplin ve kural altına almak, belgelendirmek amacıyla Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışma başlatılmıştı. Kuryelere mesleki standart getirilmesi ve belge verilmesi amaçlanıyordu. O çalışmanın sonucu ne oldu? Kamuoyuna yansıyan bir haber yok. En azından ben bilmiyorum.

Kuşkusuz kuryelere standart ve belge zorunluluğu getirilecek olması geç olmakla birlikte son derece olumlu adım. Umarım tez zamanda hayata geçirilir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar