Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9967
ALTIN715.68
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

BEKLENEN SON     

Profesyonel lige çıkıldığından bugüne yaklaşık 45-50 futbolcu transferiyle sadece ligde tutunabilmişliğini başarı kabul edilirse bu gerçekten Yeni Orduspor için başarılı olmuş kabul edilmelidir. Fakat iki sezon başı yönetimsel hedef olarak bir üst lige çıkmayı hedefleyen plan ve programların koskoca bir fiyaskoyla sonuçlanması da kabul edilmelidir. Bu süreçte 3 tane teknik ekiple bunu başaramamış başarısız bir yönetim olduğu ortada, bu sonucun yönetime istifa etme ya da ilk kongrede görevi bırakmak düşer ve de basına verilen demeçlere bakarsak yönetim yakın bir gelecekte yapılacak olağan kongrede aday olmayacaklarını deklare etmişlerdir. Olması gerekenin de bu olduğunu söylüyoruz.

Asıl sorun bundan sonra başlıyor. Yeni Orduspor’un ortaya çıkışı, geldiği bu süreç çok da kurumsal olarak doğru yönetilmediğini, Büyükşehir Belediye bünyesinde eski başkan Enver Yılmaz desteğinde bu günlere gelindiğini bilmeyenin olmadığı gün gibi açıktır. Başkanın görevi bıraktıktan sonraki süreci mevcut yöne timin nasıl bu günlere zar zor getirdiğini de biliyoruz. Gerek sportif başarısızlık, gerekse de gelecek yıl ve yıllarda kulübün nasıl idame edileceğinin zorluğunun üstesinden gelemeyeceklerini gördükleri için yönetimin ayrılmasını anlayışla karşılamak gerekir. Fakat sorunun asıl getireceği olumsuzlukları bundan sonra yaşacağız. Yeni Orduspor bütün futbol severlerin büyük şehir belediyenin takımı algısından dolayı yeni göreve gelen belediye yönetiminin bu takım üzerinde nasıl bir tasarruf düşündüğünü de çok bilmiyoruz. Gelinen son durum büyük bir kaos ve kargaşanın önümüzde durduğunu düşünüyorum. Buradan bir daha yazmak istiyorum, kurumsal yapılar kişilerin sır tında yükselmeye çalışırlarsa, artık gün gibi açık ki bu mümkün değildir. Buradan Büyükşehir belediye başkanına önerim, kulübün yönetimsel yapısının çağa uygun bir biçime dönüştürülerek, kurumu kendi ayakları üstünde duracak yapıya kavuşturup işin içinden çekilmelidir. Bir futbol adamı olarak ilimizin futbol geleceğini kalıcı hale getirmediğimiz sürece geçici serumsal tedavilerle hiçbir zaman ilerleme şansımızın olmadığını yaşıyor ve görüyoruz.

Defalarca yazdım, her platformda görüş ve düşüncelerimi belirtiyorum. İlimizin gerek amatör takımları gerekse profesyonel takımlarının temel eksikliği kurumsal yapılarının çağın gereklerine uygun hale getirilmediği sürece bu olumsuzluklardan kurtulamayız. Ne sportif başarıdan nede futbolcu ihracından bahsedemeyiz. Bakıldığında bu ilden yetişip süper lige transfer yapmış son oyuncu 1991 yılında Ömer Kılıç olmuştur. Aradan geçen 28 yıl gibi koskoca bir süreçtir. Bu bile ordu futbolunun ne noktada olduğunu ya da nerden nereye düştüğünü ortaya koy maktadır. Hala biz deve kuşu gibi kafamızı kuma sokup bekliyoruz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar