Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

BEKLENTİLER NE OLMALI?

Bu haftada koca bir hiç oldu Yeni Orduspor. Geçen hafta sonu deplasmanda oynadığı silik ve pasif oyunu Pazar günü 19 Eylül’de tekrar etti. Hafta arası oynanan kupa maçında oynayan oyuncuların yerinde yeller esiyordu. Bu şunu mu anlatıyor; Yeni Ordusporlu oyuncular takım mı seçiyor? Oysa önceliğin kupa değil lig olduğunu herkesten çok o oyuncuların bilmesi gerekmiyor mu? Bu oyunculara birileri ordu insanın futbolu çok iyi bildiğini 1967’den beri profesyonel futbolu izlediğini, iyi oynamayan, iyi mücadele etmeyen oyuncuları izlemeye gelmezler. Kupa maçında izlediği takımı görmek için en az geçen maça göre bin kişi fazla insan 19 Eylül tribünlerindeki yerini almıştı. Fakat maçın bitiminde çok sayıda insanın bu takımdan bir şey olmaz kanısıyla evlerinin yolunu tutturmuştu.

İyi takım imajını çok zor kazanır çok kolay kaybedersiniz. Bu nüans futbol için çok önemlidir. Adana Demirspor maçında kazanılan iyi takım olma farkını Ofspor maçında kaybetmemeliydi. Mustafa Özer hocayı maç boyunca takip ettim. Eğer sahaya koyduğu oyuncular onun kadar performans gösterseydi eminim ki maçın üç puanı kesinlikle bizim olurdu. 90 dakika hiç durmadan kendine ayrılan alanın içinde hareketliydi. Fakat futbolcuları kendilerine ayrılan futbol alanı içinde gezinip durdular.

Tek oyuncu bir takım için çok şey demek değildir, fakat bazı oyuncular farklı özelliklerinden dolayı eksikliği her zaman hissedilir. Kızılcabölük maçında kırmızı kart gören Fatih Özçelik’in yokluğu iki maçta da apaçık meydana çıkmış oldu. Nerdeyse bütün maç boyunca sadece sağ kanadı kullanan Y. Orduspor bir ayağı eksik insanlar gibi topal aksak kaldı. Bu oyuncu için yönetim ve teknik ekip bir sorgu odası yapmalı bence. Bana göre kaybedilen dört puanın sorumluluğu altında Fatih’inde olması gerekli.

Geçen haftalarda da yazdım bu takımın hiçbir coşku ve haraketliliği maalesef yok. Ofspor takımı sıradan oyunculardan kurulu, bu ligi düşmeden nasıl tamamlarız derdindeki bir görüntüsü olan ekip. Fakat Y. Orduspor sanki onun da ötesinde küme düşmesi kesinleşmiş bir ekip görüntüsün de oynadı pazar günü. Puan oranında 2’nin altına düşünce görüldüğü gibi liderlikden de olundu. Mutlaka üç puan alınması gereken bir maçın taktik varyasyonu bu olmamalıydı, zaten de sonuç bunu gösteriyor.

Maçın tamamına bakıldığında rakip takımın gol bölgelerinde, gole yakın daha çok atak ve varyasyonu olduğunu izledik. Bir parantez de seyirciye açmak istiyorum; maçın tamamında rakip takımın oyuncularının yerde yatma eylemlerine tepki koydular. Onlar sadece şu noktada haklılar. Maça girerken belli bir ücret ödüyorlar. Bunun karşılığında da iyi futbol görmek en doğal hakları. Fakat bu oyunun da bir gerçeği var, puan kazanmak. Deplasmana gelen takımlar öncelikle yenilmemek üzerine planlar kurarlar. Bu plan doğrultusunda oyunun boşluklarına sığınmak ve vakit geçirmek için çeşitli eylemler yaparlar. Bu durumu kendi takımımız için de düşünmeliyiz. Deplasmanlarda ve hatta kendi alanımızda bile avantajlı duruma geçince vakit geçirme eylemlerini yaparız. Bu çok doğal ve her takımın başvurduğu bir çaredir. Bu noktada yapılması gereken golleri sıralayacak ve bakalım o takım oyuncuları zamanı nasıl geçirmeden çar çabuk oynayacaklardır. Benim tavsiyem seyirciye bu noktada kendi takım oyuncularınızın çabalamalarını hızlandırmalılar. Tribünden nahoş söz ve eylemlerin gereği hiçbir biçimde yoktur. Bir kere daha altını çiziyorum ki; bu tarz oynamaya devam ederseniz bu yılda Yeni Orduspor için hayal olacaktır.

BAL’da mücadele eden takımlarımız bu haftayı galip geçerek üç puanın sahibi oldular. Altınordu Belediyespor ve Ünye 1957 Spor takımlarımızı yürekten kutluyor, devam eden haftalarda bu güzellikleri yaşatmalarını dilerim. Özellikle iki takımımızın teknik heyetlerini ayrıca kutluyorum. Sezon sonu itibariyle iki takımımızın birinin üst lige terfi etmesi ve BAL’da bir amatör takımımızın daha üst lige yükselmesidir. Bu durum Ordu futbolunun tekrar ülke futbolundaki yerine tekrar ulaşması anlamında çok önemlidir. Başlıkta da belirttiğim gibi bütün beklentimiz bu. Futbol sektörün deki payımızı artırıp daha da yukarılara çıkmaktır. İlimizin gençlerinin futbol süreçlerinde önünün açılıp gelişmeleri için bütün futbol bileşenlerinin de görevlerini harfiyen yerine getirmeliler ki hedefe daha sağlıklı ve hızla varalım.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar