Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

BELEDİYE MECLİS ÜYE LİSTELERİ

          Herkesin bildiği üzere yerel seçimlerde Belediye Başkanı kadar belediye meclis üyelerinin kimlikleri de pek önemli. Peki ne açıdan önemli? Bunun birçok tarafı var. Belediyeyi alan partinin meclis üye sayısı fazla olmalı ki oylanacak kararlarda etkin olsunlar. Muhalefet de aynı şekilde güçlü üyelerinden oluşmalı ki, beğenmedikleri kararların karşısında durabilsinler.                                                                                         

         Altınordu ilçesinde son günlerde en hararetli konulardan biri de meclis üye listeleri.                 Kim var, kim yok? Kim kaçıncı sıradan girmiş. Fotoğraf gösteriyor ki; liyakat yerine, eş-dost, akraba yakınlık dereceleri ilişkisi gözetlendiği net. Tabloya yakından bakınca kendimi, merdivenleri silen teyzenin ''evladım şuna bas öyle geç'' dediği bez gibi hissettim!

Cevabını aradığımız pek çok temel sorudan bir tanesi şu; seçilenlerin temsil kabiliyetleri, donanım ve nitelikleri nedir? Alın teri mi akıl teri dengeleri mi gözetilerek listeye kondu?  Alın teri herkeste var ama, akıl teri öyle her yerde bulunan ucuz bir şey değil. Ter mühimdir.                   Ter mütevazidir. Nasıl bir bina yapılırken tuğla çok işe yaradığı halde, kimse bina bittiğinde onun farkında değildir. Görünen sadece boyadır. İnsan başarısında da terin önemi binadaki ter gibidir.

          Listede ismini göremeyenler burnundan nefes alıyor. Öfkeler duman şeklinde tepelerde!                  Manzara böyle olunca her parti kendi içerisinde muhalif gurubunu yaratmış. Başka isimlere, başka partilere çalışanları sıkça duyuyoruz. Kendini 'bulunmaz Hint kumaşı'' sananlar ile partileri arasında sert mücadeleye şahit oluyoruz.

         31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlere sayılı günler kaldı.                  Belediye başkanları ve muhtarların hizmet performansını sorgularken meclis üyelerini de ıskalamayın! Bu şehrin, ilçelerin sağlıklı ve mutlu olması yönünde faydası bulunacağına inanmadıklarınıza asla itibar etmeyin. Dış görünüşe önem vermeyin. Zira; tuz da şekere benzer. Mesela, ağzı kapalı Antep fıstıklarını bile kenara bırakıyorum ben. Kimsenin kibrini çekemem.

          Eski seçimlerin tadı yok. Heyecan yerini 'Heyelana' bırakmış. “Oy vermeye gitmeyeceğim” diyen memnuniyetsizlerin oranında gözle görülür artış var. Hem iktidara hem de muhalefete karşı umutsuzluk var. Eskiye rağbet etmeyen ama, yeniden de beklediğini alamayan ihtiyar bir amca şöyle demişti: ''hiç oy kullanmamak da bir 'pasif oy' kullanma şeklidir''.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar