Ordu
DOLAR16.3249
EURO17.4758
ALTIN973.76
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

BELEDİYELER TOHUM BANKASI KURSUN

Dünyada büyük bir yıkım yaşanırsa, insanlığın devamı için gıdaya nasıl ulaşılacak? Bu sorunun cevabını verebilmek adına, Norveç Mart 2008 tarihinde kuzeyindeki Svalbard takımadasında üç milyon çeşit tohum için Tohum Bankası kurdu. Bu yola yönelmesindeki diğer önemli sebep son bir asırlık dönemde dünya tahıl türlerinin yaklaşık yüzde 75'i farklı nedenlerden dolayı yitirilmesidir. İngiltere, güney sahili Batı Sussex’de Millenium Tohum Gen Bankası projesine 2000 yılında başlamıştır. Mart 2014'de Australian Tohum Bankası, Victorya eyaletinin Wimmera Ovası’na kurulmuştur. Amerika'nın Iowa eyaletinin Decorah kasabasında SSE isimli tohum kütüphanesi 1975 yılında açılmıştır. Türkiye’de ise 107 bin çeşit tohum Ankara’daki Tohum Gen Bankası’nda saklanıyor. Bu örneklerin sayısını çoğaltabiliriz...

            Tohum bankası projesinin bir çok önemli sebebi vardır. Birincisi dünyanın bütün bölgelerinden toplanmış tohumları depolayıp ihtiyaç halinde yeniden üretimini sağlanmaktır. İkincisi yabancı tohum bağımlılığını azaltmak için ıslah çalışmaları yapıp, doğal şartlara ve hastalıklara dayanıklı, verim ve kalitesi yüksek çeşitler geliştirmektir. Üçüncüsü, ülkemizde yetişmeyen meyve ve sebzelerin tohumlarını yurtdışından ithal edip Türkiye'de meyve/sebze çeşitliliğini artırmaktır.

            Dünyadaki gıda üretimi çeşitli sebepler nedeniyle tehlikededir. Türkiye, savaş, doğal ve suni afetlere karşı tohum hazırlığı yapmak durumundadır. Kaybedilen bitki çeşitliliğinin tekrar sağlanmasını mümkün kılmak için belediyeler de tohum bankaları kurmalıdır. Tohum çok önemli. Kendi tohum bankamızı kurma çalışmalarını hızlandırmalıyız. Hem devlet hem de özel sektör bu ticari sahaya yatırım yapmalıdır. Bu sektöre yönelen firmalar teşvik edilmeli ve vergi avantajları sağlanmalıdır.

            Tohum, gıda geleceğimizin sarsılmaz temelidir. Tohumu kontrol eden, gıda geleceğini de kontrol eder. Batı, yıllarca ekmeğimizle oynadı! Toprağımızla, sağlığımızla... Tarım ilaçları maskesi altında zehirlediler topraklarımızı. GDO’lu ürünleri “daha verimli” diye dayattılar. Artık top tüfek yerine, katil tohumlarla geliyorlar. Silahlı işgal yerini, tohumlara bıraktı. Terör devleti ABD, Irak’ı işgal ettikten sonra, yaptığı ilk iş Iraklı çiftçinin tohumunu elinden almak oldu. Ebu Garip Tohum Merkezi’ni bombaladılar. Ölüm saçan tohumlar, savaştan daha fazla insan öldürüyor. Dünya tohum piyasasını elinde tutan katil İsrail, Genetiği Değiştirilmiş Organizma tohumlarla Türkiye'yi amansızca vurmaya devam ediyor. Arılar, kuşlar, böcekler ve rüzgâr gibi tozlaşmayı sağlayan etkenler genetiği değiştirilmiş polenleri ülkemize taşıyor. Gen kaçışı yoluyla yerli ürünlerimiz kanser değişikliğine yol açıyor.

            Sonuç; belediyeler iyi organize oldukları takdirde bu alanda başarılı olacak bir örneği başlatabilirler. Gıda güvenliği için, yerel tohumların geleceğe taşınması için belediyelerden bu önemli adımı atmasını bekliyoruz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar