Ordu
DOLAR18.6349
EURO19.5075
ALTIN1052.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Belediyelerde nepotizme son

Yerel seçimin ardından AKP ve CHP’li belediyelerde, şirketlerde, liyakat ve yeterlilik göz ardı edilerek başkan yakınlarının işe alınması iyiden iyiye yaygınlaştı.

Beş yıl için seçilen bazı başkanlar, öncelikli görevini unutarak oğlunu, kızını, damadını ya da yakın akrabasını özel kalem müdürlüğüne veya belediye şirketlerinde üst düzey yöneticiliğe atadı. 

Nepotizm olarak tanımlanan yakın akrabaların göreve atanması, torpil yapılması milyonlarca gencin işsiz gezdiği ortamda doğal olarak toplum tarafından tepki ile karşılandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun uyarılarına karşın CHP’li belediyelerde bile torpil atamalar yapıldı. Neyse ki, Genel Merkezden giden sert talimat sonrası görevlendirmeler iptal edildi, yanlıştan dönüldü.

Öyle ya, halkın çıkarını koruma, yoksulluğa son verme, kentin sorunlarına çözüm üretme anlayışı ve “Halkçı belediyecilik” sloganı ile yurt genelinde başarılı sonuçlar alan CHP’nin dokusuna, ideolojisine, sosyal demokrat dünya görüşüne aykırı düşen atamalardı bu görevlendirmeler. Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen toplantıda Kemal Kılıçdaroğlu belediye başkanlarına 7 maddelik manifesto okuyarak nepotizme son verilmesini, liyakat gözetilerek atamaların  yapılması gerektiğini üzerine basa basa söyleyerek başkanları bir kez daha uyardı.

Ne yazık ki, aynı duyarlılığı bugüne değin AKP gösteremedi. İktidar partisine mensup belediyelerde nepotizm CHP’li belediyelerinden çok daha fazla olmasına karşın bu konuda  ne Cumhurbaşkanı’ndan ne de parti yönetiminden ses çıktı. Aynı tepki ve uyarının onlar tarafından da siyasi etik açısından yapılması gerekiyor.   

Belediyelerin, oğluna, kızına, damada, geline ve akrabaya iş kapısı olmadığı başkanların kulağına sokulması, sert şekilde ifade edilmesi Genel Başkanlar kadar parti yönetiminin de görevi.

Hatta, öyle başkanlar var ki belediye şirketlerinden huzur hakkı adı altında ikinci maaş alıyor. Birinci derece yakınlarını belediyelerde görevlendirmeler yetmiyormuş gibi çifte maaşın peşindeler.

Milyonlarca insan yanıla yakıla iş arıyorken, açlıktan nefesleri kokarken belediye başkanlarının nepotizme yoğunlaşmaları karşısında söylenecek bir söz var mı bilemiyorum. Başkanlar, halkın “ yakınınızı atayın” diye değil, hizmeti ayağına getirmesi, yaşanır bir kent yaratması için oy verdiğini unutmamalı.     

CHP, tepki çeken atamalara, nepotizme son verilmesi amacıyla yasa teklifi hazırladı. Teklif, yerel yöneticilerin birinci derece yakınlarının belediyelerde görevlendirilmesinin, başkanların ikinci maaş almasının önüne geçilmesini, yasaklanmasını öngörüyor.

 Önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığı’na sunulacak yasa teklifine nepotizmi önleme adına tüm partilerin destek vermesi şart.  Salt teklifi CHP verdi diye desteklememek, yasalaşmasını engellemek bu anlayıştaki belediye başkanlarını cesaretlendirecek, nepotizme yeşil ışık yakacaktır.

Bakalım, Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ile MHP teklif karşısında nasıl bir tavır alacak?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar