Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Belirsizlik

“Belirsizlik” başlığı altında kaç yazı yazdığımı anımsayanınız var mı?

Yok hükmünde olan bir sözcüğü diline dolayıp ne yapmak istiyorsunuz, diyebilirsiniz.

Dileğim şu; CHP, İYİ Parti koalisyonu, pardon “Millet İttifakı” zoru başardı, Karadeniz’de şu il senin bu il benim paylaştı.   Biri hariç… O il Ordu!

Biliyorsunuz, CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun. Yerel Yönetimler konusu açıldığında Seyit Torun -deneyimlerini de ortaya koyarak-  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız pek âlâ Sayın İdris Naim Şahin’ diyebilir.

Böylece İYİ Parti ile kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar biter, “biz” oy verecek olan seçmenleri de rahat bir nefes alırız.

***

Belirsizlik daha ne kadar sürecek? Akşama mı, sabaha mı? Yılın son gününü mü bekleyeceğiz?

O zamana kadar atı alan Üsküdar’ı geçmez mi?

Eğri oturup doğru konuşalım: Siyaset belirsizliği sevmez.

Kulağı hep kiriştedir.  Adayın adı açıklandığında, ölçecek biçecek, kaç okka geldiğine bakacak, bir fikir sahibi olacak...

Keza biz gazetecilerin de “seçmenin nabzını tutma” fırsatı olacak. Saflar netleşecek

Sokağın kararı, oya tahvil edilecek!

***

Cumhur İttifakı,  sorunlu illerin adayları hariç, rahat kazanacağına inandığı illerin adaylarını açıkladı. Ordu da bu iller arasında. Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mehmet Hilmi Güler ilçe ilçe dolaşıp seçmenle birebir ilişki kuruyor.  Bu ilişkiler sonucu tespitlerini kamuoyu ile paylaşıyor. Yerel gazetelerde bunlar gündem oluyor.

İyi de, Mehmet Hilmi Güler’in söylediklerinin kaçta kaçını kısa ve uzun vadede gerçekleştirebileceğini soran, tartışmayı medyaya taşıyacak bir siyasetçi var mı?

 

***

Sayın okur:

Herkes kendi pavlisine ağlayacaksa,  katılımcı demokrasi bunun neresinde?

 

Partiler, -bilhassa sosyal demokrat partiler- ön seçim yapmayı unuttu. Tabanın sesi son iki seçimde pek duyulmadı. Keza teamül yoklamalarının yerini de anketörlerin sınırlı deneklerle yaptıkları birebir telefon görüşmeleri aldı. Grafiklerdeki eğimler, aşağıya mı, yukarıya mı, partilerin genel merkezlerinde bunlara bakılıyor... Anket sonuçlarına göre kararlar alınıyor... Günümüzde her şey otomatiğe bağlanmış… İşler profesyonellere bırakılmış…

Bundan şikâyetçi misiniz diye sorabilirsiniz? Hayır! Günümüzün gerçeği bu… Her şey otomatiğe bağlanınca sandık da yok hükmünde olmamalı, derim ben…

 

Sandıktan çıkacak sonuçlar üzerine söz hakkınız olacaksa,  mutlaka oyunuza sahip çıkmanız lazım.

Tabii belirsizlik ayrı bir konu…

***

MEDYA NOTU:

TUNCER ENGİN meslektaşım! İyi ve kötü günde hep yan yana durduğum arkadaşım. Bizleri öksüz bırakıp gitti.  Acımız büyük!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar