Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

“Beni aday yapın” mesajı…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gittiği illerde coşkuyla karşılanması, omuzlara alınması, miting havasında geçen açıklamaları epey dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı adaylığında adı öne çıkan Ekrem İmamoğlu’nun yurt gezileri  “ Adaylık için şimdiden yatırım mı yapıyor?” sorusunu akıllarda oluşturdu. Eğer erkene alınmazsa 18 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirecek seçime yönelik tartışmalar gündemdeki sıcaklığını korurken, İBB Başkanı İmamoğlu’nun il ziyaretlerinin tartışmaları daha da alevlendireceği kesin.

 Trabzon’dan başlattığı,  Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır ile süren yurt turunda İmamoğlu, halkın yakın ilgisi ile karşılaştı. Öyle ki, sanki bir parti lideri, Cumhurbaşkanı adayı  gibi omuzlara alındı, yüzlerce kişinin katıldığı açık hava toplantıları miting havasında geçti.

Millet İttifakı’nın adayı daha netleşmedi. Ortak aday arayışı sürüyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın adının da öne çıktığı adaylık tartışmalarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Belediye Başkanlarının görevlerini sürdürmesinden yanayım” açıklaması özellikle Ekrem İmamoğlu cephesinde soğuk duş etkisi yarattı.

CHP Genel Başkanı bu açıklamayı yapsa bile Ekrem İmamoğlu’nun Millet İttifakı’nın ortak adaylığını içten içe iştahla istediği ve beklediği   sır değil.  Yurt turunda üstü kapalı açıklamalarıyla dillendiremediği   coşkulu isteğini Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e dolaylı şekilde gönderdiği bir mesaj olarak algılamak yanlış olmaz.

Ekrem İmamoğlu’nu bu denli cesaretlendiren, iştahını kabartan kuşkusuz anketlerde adının önde çıkmasıdır. Kendisiyle birlikte Mansur Yavaş’ın da adı üst sıralarda çıkıyor. Ancak, Ülkücü kökenli olmasından ötürü HDP tabanından oy alamayacağı sıklıkla vurgulanıyor. Bir dönem daha Ankara’ya hizmet etmek istediğini açıklayan Mansur Yavaş, İBB Başkanı kadar Cumhurbaşkanı adaylığına talepkar olmadığını böylelikle kamuoyuna açıklamış oldu.

Halkın ilgisinden oldukça hoşnut olan Ekrem İmamoğlu’nun yurt gezilerini sürdüreceği aşikar. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine daha fazla özen göstereceği, daha sık gideceği anlaşılıyor. Çünkü içindeki adaylık ateşi dinecek gibi görünmüyor.

Tabii, sonuçta  Millet İttifakı’nın ortak adayını belirleyecek olan SP, DP, DEVA ve Gelecek Partisi ile yapacakları değerlendirmenin ardından Kemal Kılıçdaroğlu ile başbakanlığa aday olduğunu açıklayan Meral Akşener’dir. Eğer ilk tura her parti kendi adayı ile seçime katılma kararı almazsa.

Bir yanda Ekrem İmamoğlu’nun yurt gezilerinde Millet İttifakı’na  gönderdiği üstü kapalı “Halk beni istiyor, ortak aday yapın” mesajları, diğer yanda ittifak bileşenlerinin adaylık konusunda arayışları.

İmamoğlu’nun mesajlarını değerlendirecek olan Kılıçdaroğlu ile Akşener bakalım ne yanıtla karşılık verecek? Özellikle CHP Genel Başkanı’nın takınacağı tavır.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar