Ordu
DOLAR18.6349
EURO19.5075
ALTIN1052.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

“Beni unutmayın”

İstanbul Silivri’de meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki deprem adeta “beni unutmayın” mesajını gönderdi.

Yürekleri ağza getiren şiddetli sarsıntıda can ve mal kaybının olmaması  sevindirirken, “Türkiye büyük depremlere ne kadar hazırlıklı?” sorusu yeniden gündeme geldi. Uzmanlar 4.6’lık sarsıntının beklenen büyük depremin enerjisini boşaltmayacağını vurgulayarak, rehavete kapılmamak gerektiğine dikkat çekti.  

Son günlerde yurdun değişik yörelerinde çeşitli büyüklükte meydana gelen yer sarsıntıları Türkiye’nin aktif deprem kuşağında bulunduğu gerçeğini bir kez daha gösterdi. İstanbul, başta olmak üzere Marmara, Ege ve Doğu Anadolu’da birçok kent deprem riski ile daha fazla karşı karşıya olsa bile jeolojik yapısından ötürü  ülkenin tümünün afetten etkilenme olasılığı hayli yüksek.

Marmara Denizi’nde her an büyük deprem bekleniyor. Eğer öngörülen korkunç senaryo gerçekleşirse çok sayıda can ve mal kaybı olacak. Önemli olan  “geliyorum” diyen doğal afete karşı ne kadar hazırlıklı olunduğu, ne denli önlem alındığı. Ne var ki,  1999 yılında meydana gelen Marmara depreminden bu yana  gerekli önlemlerin hayata geçirilmediği, kentsel dönüşüm tamamlanamadığı göz önüne alınırsa İstanbul, Türkiye çok da hazırlıklı değil olası daha büyük yer sarsıntılarına.

Oysa, 40 bine yakın insanın canını alan, binaları yerle bir eden korkunç 1999 depreminden bu yana 20 yıl geçti. Bu kadar uzun sürede gerekli tedbirlerin, uygulamaların hayat geçirilememesi doğal olarak halkı kaygılandırıyor.   

İstanbul deprem riski taşımanın yanı sıra, kentte yıkılmayan on binlerce çürük binalar patlamaya hazır bomba gibi ortada duruyor. Allah koruyor dünya güzeli  kenti. Ancak uzmanların açıkladığı gibi beklenen büyük deprem her an olabilir.

Salt İstanbul değil, Ankara’da, İzmir’de, Türkiye’nin her yanında binlerce çürük, her an çökecek binalar var. İnsanlar güvensiz binalarda oturmaya devam ediyor. Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de çoktan bu binaları yıkılıp, kentsel dönüşüm tamamlanmalıydı. Maalesef çok ıskalandı kentsel dönüşüm.   

Türkiye’yi yasa boğan unutulmayan Marmara depreminin acıları hala yürekleri yakıyor. Yeni acıların yaşanmaması, canların gitmemesi için hazırlıklı olmamız gerekiyor. Gerçek olan Türkiye’nin aktif fay hattında bulunması ve depreme en çok can veren ülkelerin başında gelmesi.

Nüfusun büyük çoğunluğunu barındıran 11 büyük kentin ve büyük sanayi tesisinin yüzde 75’i deprem tehlikesi altında. Yapı denetimi sistemi eksik ve ihtiyacı karşılayacak düzeyde değil. Ülkeyi şantiye alanına dönüştüren inşaatlar gereği gibi denetlenemiyor. Can güvenliği bir şekilde rant düşkünü bazı müteahhitlerin insafına bırakılıyor,  imar çalışmalarında deprem tehlikesi gözetilmiyor.

 Silivri’de meydana gelen 4.6’lık sarsıntı acı gerçekleri bir kez daha anımsattı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar