Ordu
DOLAR18.811
EURO20.4872
ALTIN1164.9
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

Beyaz balina efsanesi MOBYDICK

Moby Dıck, ilk bakışta denizde bir gemide geçen balina avcılarının serüvenlerini anlatıyor gibi görünse de, iyi bir okur için ilerleyen sayfalarda sembolist ve imgeci ögelerle, “baba” figüründe birleşmiş dünya üzerindeki bütün kötülüklere göndermeler yapan dünyaca ünlü önemli bir başyapıttır.
Kaptan Ahap, kopmuş bacağının tesiriyle denizlerin bu dev yaratığına karşı acı ve intikam dolu söylem ve davranışlara sahip, gururlu bir delidir aynı zamanda.
“Ben deliliğin delirmiş biçimiyim.” der. İçinde barındırdığı o öfke ve intikam duygusunu, avlamak istediği o dev beyaz balina
Moby Dıck’i öldürme tutkusuyla özdeşleştirir.
Kitabın sonuna doğru Kaptan Ahap, kafasında canlandırdığı
Moby Dıck’le sonunda okyanusta karşılaşır. Ahab ile Moby Dıck arasında üç gün süren kıyasıya bir savaş başlar, savaşı Moby Dıck kazanır, gemiyi batırır, Ahab Kaptan’ı da, tayfasını da öldürür. Evrenin kötü güçleriyle çarpışırken Ahab’ın nasıl yenildiğini bize anlatmak için, bir tek kişi, yalnız Ishmael sağ kalır sonunda.
Evet;hayatta bir deniz gibidir.
Derya kuzusu güzellikleriyle bizi zenginleştiren, bazı zamandaysa tıpkı dev dalgaların dev boyutlardaki heybeti gibi ürkütücü ve korkutucu, sanki kızgın bir boğanın telaşlı hali gibi öfkeli ve kavgalı köpüren köpükleriyle dalgalı ve azgın ,fırtınalarıyla alaboralı dalgalandıktan sonra durulan sakin ve sesiz gelgitleriyle kıyıya vurulan halleri bir ayrılmazlık bir vazgeçilmezlik öyküsüdür denizlerin dünyamızdaki yeri.
Deniz canlılarının en irisi ve denizlerin en hacimlisi balinalar, onlar kendi hallerinde okyanusun derinliklerinde kendi kendilerine yaşarlar.
Taki Doğal yaşamları tehdit edilene kadar.
Moby Dıck beyaz balinayla kaptan ahapın giriştiği bu amansız mücadele, Kaptanın kopan bacağı ve onun intikamıyla Moby Dıck beyaz balinanın peşine düşüşü ve sonunda kaptanın bu kavgayı kaybetmesiyle sonuçlanan bu serüven sürükleyici bir macera aslında.
Tıpkı hayatın anlamsızlığı gibi; yaşanmış ve bitmiş bir hikayedir Moby Dıck beyaz balinanın hayat mücadelesi.
Fakat aynı zamanda bütün dünyada bilinen okunan izlenen ve her zaman anlatılan niteliktedir.
Moby Dıck beyaz balinanın hayatını anlatan bu dünyaca ünlü romanın bu essiz eserin Moby Dıck’in hikayesi...Şimdi.!” mObYdıck balık restaurantında” durugöl mahallesinde soya caddesinde nezih ortamında lezzetiyle,hizmetiyle ve kaliteli güler yüzlü personeliyle çok yakında açılıyor.
Sizde bu essiz hikayenin kahramanı Moby Dıck’in verdiği hayat mücadelesini şahit olmaya, onu yaşamaya ve bu ruhla birlikte Karadeniz’in leziz balıklarının tadarak bu eşsiz ziyafetle buluşmaya hazır mısınız?
Hazırsanız mObYdıck beyaz balinada hazır.
Siz misafirlerini kendi mekanına mObıYdıck balık restoranına bu ayrıcalığı yaşamaya davet ediyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar