VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9566
EURO18.2942
ALTIN1017.2
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Beynin hileleri

Beynimizin yaptığı hilelerle, düşünce ve davranışlarımızı manipüle ettiğinden habersiz yaşayıp gidiyoruz bu hayatı. Üstelik züccaciye dükkânına girmiş fil gibi hoyratça kıra, döke...

Yayımlandığında “yılın en iyi kitabı” olarak değerlendirilen David Eagleman’ın “Beynin Gizli Hayatı” adlı kitabını okumaya başladığımda, bir kez daha düşündüm tüm bunları.

İnsan beyninin asıl işinin bilgileri toplayıp, davranışları uygun biçimde yönlendirmek olduğunu vurgulayan Eagleman, karar verme sürecinde bilincin devreye girip girmemesinin durumu değiştirmediğini, hatta çoğunlukla da bilincin devreye girmediğini öne sürüyor.

Yani aslında verdiğimiz kararlar ya da düşüncelerimiz, bizim bilinç ve irademizin dışında otomatik pilota geçmiş beynimiz tarafından belirleniyor.

Kısacası, otomatik pilota bağlı bir uçağı kendi uçurduğunu sanan zavallı bir pilotlardan hiç farkımız yok aslında.

Öyle oyunlar oynuyormuş ki beynimiz bize; biri doğru, diğeri yanlış iki cümleyle karşılaştığımızda; eğer doğru olanı daha önce duymamış, ama yanlış olanı duymuş isek, yanlış olanın doğru olduğu konusunda ısrar dahi ediyormuşuz.

Eagleman, çok daha ileriye gidiyor ve insanların isimlerinin mesleğini, doğum tarihlerinin ise yaşadıkları bölgeleri belirleyecek kadar etkili olduğunu söylüyor.

Hatta doğum günüyle ilgili bir örnek de veriyor: Üniversite öğrencilerine Rus keşiş Rasputin’le ilgili bir makale okutulmuş. Öğrencilerin yarısına verilen makalede, Rasputin’in doğum günü, o öğrencilerin doğum günüyle aynı olacak şekilde yazılmış. Öğrencilerin diğer yarısına dağıtılan makalede ise Rus keşişin doğum günü, onlarınkinden farklı olarak belirtilmiş.

Daha sonra makaleyi okuyan öğrencilere Rasputin’in kişiliğiyle ilgili sorular sorulduğunda; Rasputin’le aynı gün doğduğunu sananlar, diğer öğrencilere kıyasla övgü dolu yorumlar yapmışlar. Diğerleri o kadar ileri gitmemişler. Yani bir insanla aynı gün doğduğumuzu sanmak bile, o insanla ilgili düşüncelerimizi etkileyebiliyor.

Oysa biz doğru düşündüğümüz ve doğru davrandığımız konusunda o kadar eminiz ve o kadar ısrarlıyız ki, kırmadık kalp, küstürmedik eş, dost bırakmıyoruz!

Üstelik önyargılarımızın esiri olduğumuzdan habersiz, özgürce düşündüğümüzü sanıp kırıp geçiriyoruz ortalığı!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar