Ordu
DOLAR16.9337
EURO17.594
ALTIN983.46
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Bilgi Kirliliği

Hoşlanacağınız bir başlık değil!

En büyük asparagas haber, 1986’daki Çernobil Nükleer Santral Patlaması sonrası, radyasyon bulutlarının Avrupa üzerinde dolaştığı ile ilgili idi. Bu yalanlandı. Avrupalılar rahat bir nefes aldı.

Bize, yani Türkiye’ye gelince, önce yalana sarıldılar, tutmayınca, gerçeği gösterip: “Korkmayın, acı patlıcanı kırağı çalmaz” dediler.

Dönemin Sanayi ve Teknoloji Bakan Cahit Aral “bakın ben çay içiyorum” dedi.

 Çay satışları devam etti.

 Ordu bu felaketi, üst üste 2 yıl fındık ürününü ihraç edemeyerek yaşadı. “Açıkgöz” diyeceğim birkaç ihracatçı, Adapazarı fındığı ile Ordu/Giresun fındığını karıştırıp ihraç etmeye başladı. O da belli bir bekerel’in altında radyasyon içeren fındıklardı.

Bayındırlık Bakanı Arif Hikmet Onat’la görüşmemizde, “mealen” şöyle bir açıklamada bulunmuştu: “Bu yıl üretici, felaketin büyüklüğünü anlamaz, asıl felaketi önümüzdeki yıl yaşayacaklar.”

(Çernobil Nükleer Felaketiyle ilgili (5 bölümlük, dizide) şöyle bir soru ve cevap var:

SSCB Cumhurbaşkanı Mihail Gorbaçov soruyor:

-“İlk 50 kişi öldü(!) bu sayı önümüzdeki günlerde azalır mı, artar mı?”

Bilim insanı:

 “Radyasyon etki alanı genişledikçe, ölenlerin sayısı da katlanarak devam edecek.”)

***

Burada şuna gelmek istiyorum.

Türk-Çin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ordulu hemşerimiz Yavuz Onay’ın  (30.01.2020 tarihli gazetemiz manşetinde) şöyle bir açıklaması çıktı:

“Konu Çin olunca olumsuzlukları abartarak, olduğundan daha fazla göstermeyi seviyorlar. (…) Çin’e yeni gelen ya da bir yıl gibi kısa bir süre burada bulunan Türkler (…) bazı paylaşımlar yapıyor olabilirler. Buradaki Türklerin büyük bölümü bir endişe taşımıyor.”

Bu açıklamanın bir gün sonrası  “ayrıntı” köşesinde şunları yazdım:

“Korona Virüsü Abartılıyor” haberi Çin’de bulunan Ordulu Yavuz Onay’dan gelince, bir rahatladım, bir rahatladım ki; ağız ve burun maskesini gazeteye girer girmez çıkardım. Benim korumam sadece toplu taşıma aracı ile sınırlı kaldı. Neyse, Ordulu Yavuz Onay’ın Korona virüsüyle ilgili haberlerin “Bilinçli olarak abartıldığını” söylese de, siz siz olun koruma önlemi almaktan vazgeçmeyin!”

***

Ya, erenler;

 “Abartılıyor” demek için erken…

Ayrıntısına girmeyelim; erken öten horozun başına gelenleri biliyorsunuz.

Korona Virüsünden ölenlerin sayısı 2 bin 600’ü geçti.  80 bin korona virüslü dünyayı tehdit ediyor.

Neyse Türkiye, İran sınırını kapattı. İran’dan gelecek olan yolcu uçaklarına da Türkiye hava sahası kapatıldı.

Bilgi kirliliği, İran’ın ilk açıklaması ile başladı. Korona Virüsü’nden ölen yoktu, az sonra sayı 5 ölü haber sitelerine düştü. Irak,  sınırlarını kapattı. İran’daki ölü sayısı 50’yi buldu; yetmedi, son sayı 80 ölü…

***

Libya’dan üç-beş “tane”  şehit sayısı, sosyal medyada kaça çıktı? 10 mu, 15 mi?

Bilgi kirliliği, “siz doğru bilgiyi vermediğiniz zaman”  ortaya atılır. Ne yazık ki, sosyal medyada sayılar artarak değişiyor. Aman dikkat!

Doğrulanacak bilgiye ulaşana kadar araştırın.

Her bilgiyi süzgeçten geçirme, kendi değerlendirmesini o kirlilikten çıkarmak (Sübjektif bakış) gazetecinin olmazsa olmazıdır!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar