Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bilim yenecek ölümcül virüsü…

Korono virüs belasına karşı bilim insanları yoğun mücadele ederken, sokakta olmaması gerekenlerin vurdumduymaz tavırları insanı kahrediyor.

Hekimlerin “kritik eşik aşıldı” diye uyardığı tehlike her geçen büyüyor. Ölü ve yaralı sayısı giderek artıyor. Buna karşın devletin aldığı önlemlere uymamakta direnen akılsızlar hala sokakta geziyor, banklarda oturuyor, aklı sıra güneşleniyor.

Oysa risk o sorumsuzlar için daha fazla. Kendilerinin yanı sıra yakınları, temasta bulunacakları kişilerin yaşamını tehlikeye atacaklarından habersiz ve duyarsızlar.  Yetkililer sürekli açıklıyor, önümüzdeki 1-2 haftanın son derece önemli olduğunu ve kurallara kesinlikle uyulması gerektiğini. Ama hala kulak ardı eden bilinçsizler var. Virüsten daha tehlikeli olan aslında “Bana bir şey olmaz” diyen sorumsuzlar.

Korona virüsün kaynağı bilindiği üzere Çin. Bu ülkede yaban hayvanları avlanarak pazarlarda satılıyor. Çinliler, her türlü yaban hayvanlarını iştahla yiyor. Düşkünlüklerinden ötürü girilmemesi gereken yerlerde hayvanları avlıyorlar.  Doğa ile özdeşleşmiş, yerleşim yerlerinden hayli uzak yaban hayvanları insanlar açısından son derece tehlikeli ölümcül virüsler taşıyor. Bağışıklık kazanan hayvanlar yakın temasta veya avlanıp yenilince virüsü insanlara enfekte ediyor. Önceki ölümcül SARS ve MERS virüsleri de yaban hayvanlarından kaynaklanmıştı. Korona virüs de  Çin’de yarasadan yayılarak dünyayı pençesi altına aldı.

Virüse karşı bilim insanları, hekimler ve sağlık çalışanları ellerinden geleni yapıyor.  Ölü ve vaka sayılarının önlenebilmesi, geriletilmesi adına dünya seferberlik halinde.  Daha fazla insanın yaşamını yitirmemesi, enfekte olmaması için bilimin ışığında aşı ve çözüm üretmeye odaklandılar. Kesin olan hastalığı yenecek olan da aşıyı bulacak olan da bilim ve bilim insanları. Onların olağanüstü çalışmaları sonunda aşı bulunacak, insanlık bir felaketten kurtulacak. Sonuçta çözüm bilimde.

Tıpta en üst düzey çalışmalara imza atan, kanserle mücadelede önemli aşamaya gelen Kübalı hekimlerin Çin, İtalya, Fransa ve diğer ülkelerin yardımına koşması, çözüm arayışlarına katkı sunması övgüye değer tutum. Oysa, o Küba sırf sosyalist yönetimimden ötürü başta ABD olmak üzere,  başta korona virüs tehlikesini ciddiye almayan diğer emperyalist ülkeler tarafından dışlanan, ambargo uygulanan ülke. Tüm bu olumsuzluğa karşın insanlık söz konusu olduğunda yardıma koştu, zor durumdaki ülkelerin yanında yer aldı Kübalı hekimler. Küba’ya ambargo uygulayan ABD,  sağlık sisteminin son derece zayıf olmasından dolayı virüs tehlikesini en çok yaşayan ülke. Şaşkın Başkan Trump’ın ciddiyetsizliği pahalıya patladı.

Bilim insanları ve hekimler gözlerini kırpmadan, uyumadan 7/24 emek harcarken, bazı vurdumduymaz, sorumluluktan uzak kişilerin sokağa adım atması, kurallara uymaması yoğun emeğe ve insanlığa karşı bir suç aynı zamanda.

Devletin açıklamalarını ciddiyetle izleyin, kuralları ve kararlarını aksaksız yerine getirin. Sonuçta öncekiler gibi bu ölümcül virüsü de yenecek bilim insanları ve hekimler. Hiç olmazsa onların emeğine saygı gösterin.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar