Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bilime sarılmak…

Vaka sayılarında dünya birinciliğine oturduğumuz ölümcül salgın iyiden iyiye kontrolden çıktı.

11 Mart 2020’de ilk vakanın görüldüğü virüs, aralıklı kapatma kararları ile bir ara gerilese de halkın duyarsızlığı ve önlemlerin gevşetilmesinden ötürü son günlerde her yanı sardı. Türkiye deyim yerindeyse alev alev yanıyor, hastalıktan geçilmiyor.

Bilim insanlarının ciddi uyarıları dikkate alınmadı, ekonomik gerekçelerden dolayı işyerleri, lokanta ve AVM’ler açık tutuldu. İngiliz varyantının da etkisi ile Türkiye dünya şampiyonu oldu lanet hastalıkta. Günde 300’e yaklaşan ölüm sayıları ailelerin ocağına ateş düşürmeye devam ediyor, tıkanma aşamasına gelen yoğun bakımlarda yüzlerce hasta yaşam mücadelesi veriyor.

Koranivüs salgını ile mücadelede kritik aşamada Türkiye. Önceki gün toplanan Bilim Kurulu toplantısında uygulanacak yeni kısıtlamalara ilişkin seçenekler masaya yatırıldı. Yazının yazıldığı saatlerde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi henüz toplanmamıştı. Uygulanacak olası daha sert ve radikal önlem ve kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmış olacak. Ramazan ayı da dikkate alınarak Türkiye büyük olasılıkla eve kapanacak, hatta bayramı da evinde geçirecek.

Ülkenin içinde bulunduğu olumsuz durum bilim insanları ve hekimleri çıldırtıyor. Tükenen, 400’den fazla arkadaşını virüse kurban veren tıp insanları toplumun duyarsızlığına, aşılamadan kaçan yurttaşlara, önerilerinin çok ciddiye alınmamasına isyan ediyor. Hastalığa karşı yürüttükleri yoğun mücadele ve emeklerinin sorumsuzlar yüzünden heba olmasını kabullenemiyorlar.

Türk Tabipleri Birliği(TTB) artan tehlikeye yurttaşın ve siyasi iradenin dikkatini bir kez daha çekmek amacıyla  “Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz- Ölümleri durdurun” başlığı ile yarın Ankara’da Sağlık Bakanlığı önü ve diğer illerde basın açıklaması yapacak. Korkunç gidişatın durdurulması için bir kez daha alınması gereken önlemleri haykıracak özverili, çileli hekimler. Hasta sayısı o denli artı ki yeni açılan servisler bile gereksinimlere yanıt vermiyor, yoğun bakımlarda yer bulunmuyor. Yurttaşın empati yaparak bu olumsuzluğu bir kez daha düşünmesi gerekiyor. O yataklarda kendileri de yatabilir, yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor olabilirdi.

Tükenen hekimler adeta yalvarıyor vatandaşa önlemlere uyulması ve sırası gelenin aşı olması için.  Hangi aşı olursa olsun mutlaka ama mutlaka. Bu aşamada aşı seçme özgürlüğü yok hiç kimsenin. 

Lanet olası hastalığı yenecek olan bilimden başkası değil. Çin olsun, Alman olsun veya başka ülkeler olsun aşıyı bulan tıp insanları. Yani bilime sarılmaktan, güvenmekten başka çözüm yok. Tek çare bilim. Tabii önlemleri ıskalamamak koşuluyla.

Elbette, esnaf ve küçük işyeri sahipleri, emekçiler zor dönemin en çok yoksun olanları. Ramazan ayı boyunca lokanta, yiyecek içecek sektörü kapanacak. Devlet baba zararını karşılayarak,  mağdur etmeyerek  ekonomik destekle yanlarında olmalı küçük işyeri sahipleri ve ücretsiz izne gönderilen, gönderilecek emekçilerin. Yardım tutarlarının artırılması şart.

Özlemle çekilen yaza rahat girebilmek vatandaşın elinde. Yoksa bir mevsim daha evlerine hapis olabilirler.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar