Ordu
DOLAR13.8153
EURO15.6062
ALTIN790.75
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

BİNA VEYA İŞYERİ SATACAKLAR, 31 ARALIK 2018’İ KAÇIRMA!!

18 Mayıs 2018 tarihinden 31 Aralık 2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) işyeri (bina ve/veya bağımsız bölüm şeklinde olanlar) teslimlerinde KDV oranı, % 18’den % 8’e düşürüldü.
KDV oranında yapılan bu indirim, geçici bir düzenleme olup, sadece 18 Mayıs – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerlidir. Uzatılmadığı takdirde, 31 Aralık 2018 tarihinden sonra uygulanmayacaktır.

   Bu konuda en çok merak edilen konulara bir göz atacak olursak;
- İşyeri Satışlarındaki KDV ‘de Oran İndirimi var mı?
EVET var.
Bina ve/veya bağımsız bölüm şeklinde olan işyeri teslimlerinde KDV oranı, 31 Aralık 2018 tarihine kadar (bu tarih dahil), % 18’den % 8’e düşürüldü.
- İşyeri tanımına neler giriyor, ne anlaşılması gerekiyor?

KDV oranı % 18’den % 8’e düşürülen işyeri kapsamına; yapı ruhsatında dükkan, ofis, büro, apart ünite ve benzeri olarak tanımlanan iş yerleri girmektedir.  Maliye Bakanlığı konu hakkında yayımladığı 12 Seri No'lu KDV,tebliğin de değişiklik yaparak “Yapı ruhsatında konut, dükkan, ofis, büro, rezidans, apart daire, devre mülk ve benzeri olarak tanımlanan konut veya iş yerlerinin istisna kapsamında değerlendirileceğini” açıklamıştır. Örneğin; Apart bir oteli olan Şahin A.Ş. otelini bütün olaraktan satarsa da KDV indiriminden faydalanır, veya otelini bağımsız birimlere ayıraraktan satsada KDV indiriminden faydalanabilir.

Dolayısıyla, yapı ruhsatında dükkan, ofis, büro, apart ünite ve benzeri olarak tanımlanan işyerlerinin gerek bina olarak gerekse bağımsız bölüm şeklinde satış ve/veya teslimlerinde, 18 Mayıs – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında % 8 oranında KDV hesaplanacaktır. 

 -Teslimi 31 Ekim 2018 Tarihinden Sonra Yapılacak Olmakla Beraber, İnşaatı Henüz Devam Eden İşyerlerim İçin 18 Mayıs – 31 Aralık 2018 Tarihleri Arasında Fatura Düzenleyerek  % 8 KDV Oranı Avantajından Yararlanılabilir Miyim?
EVET, Yararlanılabilirsin.
Müteahhit ve inşaat şirketleri 31 ARALIK 2018 tarihinden sonra teslim edecekleri ancak henüz inşaatına devam ettikleri % 18 KDV oranına tabi işyerlerini, inşaat devam etmesine ve teslimini 31 ARALIK 2018 tarihinden sonra yapacak olmalarına rağmen, 18 MAYIS - 31 ARALIK 2018 tarihleri arasında faturasını düzenleyerek % 8 KDV uygulamasından yararlanabilirler. Bu konuda gerek KDV Kanunu’nda ve gerekse 2018/11750 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Kararnamede engelleyici herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. 
Kaldı ki, KDV Kanununun 10/b maddesi bu şekilde fatura düzenlenmesine imkan vermektedir. Yani, malın teslimi veya hizmetin ifasından önce fatura düzenlenmesi halinde, faturada gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi anında vergiyi doğuran olay meydana geleceğinden bu faturada gösterilen KDV'nin beyan edilip ödenmesi gerekmektedir. Bu durumda, faturanın düzenlendiği tarihte geçerli olan KDV oranı dikkate alınarak KDV hesaplanması gerekmektedir. Maliye Bakanlığı da aynı görüştedir zaten.

-Tapusu verilmemiş fakat satışı yapılmış olan işyeri ve binalarda da  %8 KDV’li fatura kesebilir miyim?                

EVET, Kesilebilirsin. Yasada buna engel bir durum yoktur. Tapu işlemi mülkiyet hakkının teslimidir. Tasarruf hakkına etkisi bu aşamada yoktur.

 

 -18 Mayıs 2018 – 31 Aralık 2018 Tarihleri Arasında % 8 KDV Hesaplanarak Faturası Düzenlenen İşyerleri İçin KDV İadesi Talep Edebilirmiyim?
EVET, Edebilirsin
.5 Mayıs 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında geçerli olan bu geçici uygulama kapsamında % 8 KDV hesaplanarak satılan işyerleri nedeniyle KDV Kanununun 29/2. Maddesine göre KDV iadesi talebinde bulunulabilecektir. Kararnamede, iadeyi engelleyen herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.
Tüm okurlarıma KDV indirimli Hayırlı günler dileğiyle.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar