Ordu
DOLAR18.6414
EURO19.5258
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bir ayağı çukurda…

İster makam sahibi ister sıradan vatandaş olsun insanlar ağızlarından çıkacak söze çok dikkat etmeli.

Yaydan çıkan ok gibi irite edici söz bir kez söylendi mi sonradan ne kadar özür dilense telafisi mümkün olmuyor. Konuşurken kırıcı olmamak, sözün nereye gideceğini iyice hesaplamak erdemli olmanın vazgeçilmez koşuludur.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte koronadan ölenler için öyle bir laf söyledi ki, deyim yerindeyse bir çuval inciri berbat etti. Özcan, gazetecilerin sorusu üzerine, “Ölenlerin çoğunluğu zaten başka hastalıktan mustarip olan, yaşı da oldukça ileri yaşta olan, yani tabir çok hoş değil ama ölenlerin çok büyük çoğunluğu bir ayağı çukurda olan insanlardı” diyerek eli öpülesi büyüklere saygısızlık yaptı.  Bu saygısızlık öyle böyle değil. Çevir kazı yanmasın misali böyle demek istemediğini, sözlerinin çarpıtıldığını savunarak adeta günah keçisi görülen gazetecileri suçladı. Bolu Belediye Başkanı, ne denli kendini aklamaya çalışsa bile o çirkin sözleriyle akıllardan çıkmayacak.

Salgından ötürü evlerine hapsolan, en çok hastalanan ve can verenlerin başında gelen 65 yaş ve üzerindeki yurttaşlar, sağlıkları adına uygulanan sıkı önlemlerden ötürü haklı olarak iyice sıkılmaya başladı. Kendilerini toplumdan dışlanmış ve işe yaramaz duygusuna kapıldı.  Aslında maske takarak, mesafeyi koruyarak, kurallara en çok uyan kitle 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar. Gençlerin sokakta, düğün ve nişan törenlerinde, asker uğurlamada, partilerdeki sorumsuz davranışlarını görünce onlara ne denli haksızlık yapıldığı ortaya çıktı.

Yaşları gereği duygusal ve kırılgan yapıda olan bu insanlara olabildiğince saygı göstermek, neden önlemlerin onlara daha sıkı uygulandığını nazik dille anlatmak gerekiyor. Burada en büyük görev, vali,  kaymakam, belediye başkanı ve diğer mülkü amirlere düşüyor. Eğer, tatlı dille neden evlere kapanıldığı, virüsün en çok onları tehdit ettiği anlatılırsa, karşılıklı anlayışla sorun ortadan kalkacaktır. 65 yaş üzerindeki yurttaşların büyük çoğunluğu da bunun farkında zaten.

Tabii, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan gibi son derece saçma sapan konuşan, kırıcı sözün nereye gittiğinin ayırdında olmayanlar da ara sıra ortaya çıkıyor,  saçmalıyor.  Özcan, bu sözleri söylerken en azından ailesindeki yaşlıları gözünün önüne getirseydi. İleri ki, yıllarda kendisinin de yaş alacağını hiç mi düşünmedi?

Sonuçta, bir söz söyledi yaşlı vatandaşlarımızı rencide etti. Ne kadar özür dilese, ne kadar sözlerinin çarpıtıldığını açıklasa, ne kadar gazetecileri suçlasa da bir kentin belediye başkanı ağzından çıkacak sözlere çok ama çok dikkat etmeli. Yoksa, o kırıcı laf bumerang gibi sizi vurur.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar