VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

reader

BİR DOĞAL AFET  DAHA GEÇTİ                            

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün  İlimiz için yaptığı Sel, su baskını, heyelan uyarısı gerçek oldu. Bazı bölgelerde metrekareye 260 kg yağmur yağdı. Bu da ne yazık ki bazı olumsuzluklara neden oldu.

 

            Başta Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine ait 298 iş makinası ve 418 personelle yürütülen çalışmalara rağmen Altınordu, Perşembe, Fatsa, Çamaş ve Gürgentepe İlçe’sindeki yağışlar sonucu 73 konut ve işyerini su basmış, muhtelif heyelanlar olmuş, can kaybı yaşanmadan 31 vatandaşın tahliye edilmesi sağlandı. Yıkılan yollar, köprüler, zarar gören mallar devlet imkanları çerçevesinde yapılabilir önemli olan can kaybı yaşanmasın. Deprem, sel, heyelan gibi doğal afet olaylarının siyasi malzeme yapılmasını doğru bulmuyorum. İlk önce gerekli tedbirleri almak gerekir. Rize’de 4 yıl önce yaşanan sel felaketinde gördüğümüz gibi (derenin içine 7 kat bina yapılmıştı)  dere yatağına ve yakınına bina yapmamak gerekir. Giresun Tirebolu’da 2 yıl önce yaşanan sel felaketinde olduğu gibi taşocaklarına dere yatağından gelişi güzel çakıl kum çıkarılmasına müsaade edilmemesi gerekir. Devlet Su İşleri Müdürlüğü taşkın koruma çalışması yaparken dere yataklarını aşırı şekilde daraltmaması gerekir. Belediyeler düzenli olarak yağmursuyu, menfez, mazgal temizliklerini yapması gerekir.

 

            Geçmiş yıllarda İlimiz Ünye ve Perşembe İlçelerinde yaşanan sel felaketlerinde maalesef can kaybı da yaşandı. 2 ay önce Kastamonu sel felaketini yaşadı. İzmir, Ankara, İstanbul ve diğer illerimiz zaman zaman yaşadı bundan sonra da yaşayacaktır, önemli olan gerekli tedbirleri alarak can kaybı yaşanmamasını sağlamak gerekir. Bugün İstanbul, Ankara ve İzmir 3 Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları tarafından yönetiliyor. Belki İzmir Büyükşehir Belediyesi için yapılan eleştiriler bir nebze haklılık olabilir ama İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri 3 yıldır Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları tarafından yönetiliyor. 1994 -2019 yılları arasında 25 yıldır Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Ak Parti belediye başkanları tarafından yönetildi. 25 yılda yapılamayanı 3 yılda yapılmasını beklemek haksızlık olur. Dün  Ak Partili Büyükşehir Belediye Başkanları yönetimindeyken de sel felaketleri yaşandı, bugün Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları zamanında da yaşandı, yarın B partisi belediye başkanları yönetiminde de sel felaketi yaşanacaktır. Önemli olan gerekli tedbirleri alarak can kaybının önüne geçilmesini sağlamaktır. Bu tür doğal afetleri başta sosyal medya mecralarında olduğu gibi linç edercesine hiçbir  şekilde siyasi malzeme yapmamak gerekir.                                                                                         

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar