Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bir garip yolcu…

Umuda yolculukları hep facia ve ölümle sonuçlanıyor. Her türlü tehlikeyi göze alarak çıktıkları karanlık yoldan bir türlü aydınlığa kavuşamıyorlar.

Ekonomik sorunlar, savaş ve iç çatışmadan ötürü yurdundan kaçarak başka bir ülkeye kapağı atmak isteyen göçmenlerin dramatik yolculuğu, acı ölümleri  yürekleri burkuyor. Farklı öyküleri olan, mutluluğu, huzuru, ekonomik anlamda gönenci çok uzaklarda, zengin ülkelerde arayan garip yolcu her biri. Dünyadaki eşitsizliğin ve adaletsizliğin somut örneği olan insanlar.

İlkel tekne ya da şişme botla özgürlüğe koşan, ama sonunu getiremeyen yoksul insanlar, göçmenler, sığınmacılar.  Geri kalmışlığın, açlığın ve yoksulluğun pençesinde kıvranan Afganistan, Pakistan, Bangladeşliler, savaştan kaçan Suriyeli, Iraklı ve İranlılar. Yazgıları, çileli yaşamları ortak olan insanlar.  

Hemen hemen her gün tekne veya lastik botların batması sonucu canlarını yitiren göçmenlerin hüzünlü haberlerine tanık oluyor dünya. Konumundan ötürü Türkiye,  göçmenlerin geçişine elverişli ülke.

Akdeniz’in Ege’nin dalgalı sularında kaçak göçmenleri taşıyan bot ve teknelerin batması sonucu yüzlerce göçmen canını yitirdi. Kolluk kuvvetlerinin sıkı denetimine karşın, karanlık yolculukta ısrar eden yabancılar, gözlerini para hırsı bürümüş tekne sahiplerinin yasa dışı tutumundan ötürü deniz can almaya devam ediyor. Düştükleri denizden kurtulmak için çabalayan, çırpınan, yardım bekleyen göçmenlerin görüntüleri yürekleri dağlıyor. İmdatlarına Türk askeri ve sivil tekneler koşuyor.

Facianın son adresi Van Gölü oldu.  27 Haziran’da göle açılan teknenin batması sonucu aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 80’e yakın göçmen sulara gömüldü. Çoğunun cesedine ulaşılamadı. Arama çalışmaları sürüyor. Son iki yılda Van üzerinden göçmen kaçakçılığı çok arttı. Ege ve Akdeniz’in yanı sıra Van Gölü de göçmenlere cehennem oldu.

İnsan kaçakçılığı birileri için rant kapısı haline geldi. Yetersiz teknelerine onlarca insanı balık istifi dolduran istismarcılar, onları  göz göre göre ölüme götürüyor.  Güvenlik görevlileri denetimlerini aralıksız sürdürse, önlemler alsa da kaçak göçmenleri taşıyan tekne ve botlar eksik olmuyor deniz ve Van Gölü’nde. Kısa sürede para kazanılan alan olduğundan yasa tanımaz tekne sahiplerine çekici geliyor insan kaçakçılığı. Bir anlamda arz- talebin sonucu bu ölümler.

İltica sisteminin belirsizliği ve uzun sürmesi göçmenleri ölüm yolculuğuna sevk ediyor. Yasal işlemlerle uğraşacağına ucunda ölüm olsa bile ilkel teknelere dolarak Avrupa veya başka ülkelere gitmeye çalışıyor. Ağırlığı taşıyamayan bot veya tekne batınca üzücü görüntüler ortaya çıkıyor. Yasalarda iyileştirme yapılarak göçmen faciasına çanak tutanlara ağır cezai yaptırımların getirilmesi şart.

Türkiye’de yasal 4 milyon mülteci var. Başka ülkelere gitmeye gün sayıyor. Çoğu da Türk vatandaşı oldu. Salgın öncesi kapılar açılarak gitmelerine izin verildi. Ne var ki, Yunanistan ve Bulgaristan engelini aşamayınca geriye döndüler. Tanrı misafiri olarak değerlendirilse de göçmenlerin ekonomiye getirdiği yük ortada. Artık buna çözüm bulunması şart. Ekonominin bunca sorunları arasında göçmenlere harcanan para az buz değil. Avrupa ülkeleri göçmenlerden öcü gibi korkuyor, yük Türkiye’nin sırtına biniyor. Ama nereye kadar? 

 

     

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar