Ordu
DOLAR17.12
EURO17.595
ALTIN973.81
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

reader

BİR HAYAL GERÇEK OLDU

Ordu ve Giresunlu insanların yıllardır hayalini kurduğu 1959 yılında ortaya atılan ancak 39 hükümet değişmesine rağmen hayata geçirilemeyen Ordu Giresun Havalimanı Ak Parti hükümeti döneminde hayata geçirildi.

     Ak Parti iktidarının Ordu-Giresun iki komşu ile yaptığı en verimli en büyük yatırım oldu. Yıllardır otobüs yolculuğu veya Samsun yada Trabzon Havalimanı'na gitmek zorunda kalan Ordu ve Giresunlu binlerce insan Ordu-Giresun Havalimanı açıldıktan sonra başta düğün, cenaze işleri olmak üzere zaman bakımından büyük kazanım sağladı. Dönemin Ordu Valisi Sami Seçkin tarafından ortaya atılan daha sonra Vali Mustafa Malay’ın özverisiyle Gülyalı’ya mendirek dolgusu yapıldı. Bütün iktidarlar zamanında seçim vaatleri arasında yer aldı. Hatta rahmetli dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından havalimanı yapılması için seçim mitinginde erkek sözü dahi vermişti. Uzun yıllar atıl kaldıktan sonra Ak Parti iktidarı döneminde gazetemiz sahibi Zeki Mesut Özel yıllardır Ordu Olay Gazetesi’nde havalimanı haberlerini manşet yaparak ısrarla takibini sürdürdü. Hatta Zeki Özel'in  bu havalimanının yapılması isteğinin altında kendi sahibi olduğu müteahhit firmayla ihaleye girerek ihaleyi alma isteğinin olduğu senaryosunu yazanlar bile oldu. Ancak bu sadece çamur at izi kalsın mantığıydı çünkü Zeki beyin inşaat firmasının kapasitesi havalimanı inşaatı ihalesine girmeye yeterli değildi. İhale yasasını bilmeden ahkam kesenler oldu. Hemen hemen bütün milletvekillerinin destekleri ve emekleri oldu ancak Enver Yılmaz ve dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in payı daha fazla oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Havalimanınızı yapmayana oy vermeyin” sözü  önce Ordu Olay Gazetesi’nin daha sonra diğer yerel gazetelerimizin birinci sayfasında aylarca yer aldı.

    Nihayet dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ilin hayalini gerçeğe dönüştürmek için gerekli talimatları verdi. 22 Temmuz 2011 tarihinde dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in temelini attığı havalimanı Avrupa ve Türkiye’de denize dolgu yapılarak yapılan ilk havalimanı oldu. 1 hafta önce hizmete giren Rize-Artvin Havalimanı için örnek oldu. Türkiye’de deniz üzerine yapılan Ordu Giresun Havalimanı’ndan sonra Rize Artvin Havalimanı deniz üzerine yapılan ikinci havalimanı oldu. Gazetemiz havalimanı temeli atıldıktan sonra bile takvim yaprağı gibi havalimanı açılışına kaç gün kaldığını gün gün ısrarla takibini sürdürdü. 22 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından resmi açılışı yapılarak hizmete girdi.

     Ordu-Giresun Havalimanı hizmete gireli  7 yıl oldu. Ordu Giresun Havalimanı yolcu taşıma sayısıyla uçuş rekorları kırdı. Bir türlü gerekli ekipman tam olarak tamamlanmadığı ve şahıs arazisi olan tepenin traşlaması yapılmadığı için sisli havalarda sık sık bu yüzden uçuş iptalleri yaşanıyor. Son olarak sefer sayılarının azaltılması ve uçuş saatleri değişikliklerinden dolayı sekteye uğramasına rağmen iyi ki Ordu-Giresun Havalimanı yapılmış, emeği geçen herkese teşekkürler. Havalimanının yapılması konusunda bazen bizlerin bile ümidini yitirdiği zaman bile umudunu hiç yitirmeden sürekli gündemde tutarak kamuoyu oluşturan Ordu Olay ve Zeki Mesut Özel’in şimdi ki hedefi, hayali, Karadeniz’in hakkı olan  Samsun-Sarp Demiryolu projesinin hayata geçirilmesini sağlamak. Şuanda yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı bu projenin hayata geçirilmesi zor gibi görünüyor ama inşallah en kısa sürede hayata geçer. Bir zamanlar Ordu-Giresun Havalimanı içinde hayal deniliyordu.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar