VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Bir hayalin peşinden…

Üç yıldan fazla oldu yazmaya başlayalı. Ama koronavirüs salgını bir karabasan gibi hayatı esir alınca, kitabın basımı da gecikti her şey gibi...

Zeki Özel’in, “Gazetenin 30. kuruluş yıldönümünde piyasaya çıksa daha isabetli olmaz mı?” önerisi üzerine bugüne dek sarktı işler.

Nihayet basıldı… 25 Aralık Cumartesi günü, Ordu Olay gazetesinin 30. kuruluş yıldönümü çerçevesinde, Ordu Belediye Karadeniz Tiyatrosu (OBKT) salonunda görücüye çıkacak yeni kitabım... 

Adı, Bir Hayalin Peşinden. Konusu ise, Ordu-Giresun Havaalanı’nın 59 yıllık öyküsü…

6 Ekim 1956 tarihinde Ordu Postası gazetesinde çıkan bir haberle kurulmaya başlıyor hayaller: Ordu’ya havaalanı yapılacak ve Ordulular uçacak!..

Oysa o haberden sonra geçen 59 yılda, 39 hükümet geliyor iktidara. Menderes’ten İnönü’ye, Demirel’den Ecevit’e, Mesut Yılmaz’dan Necmettin Erbakan’a, Özal’dan Erdoğan’a dek nice liderler oturuyor başbakanlık koltuğuna.

Nice milletvekilleri, nice bakanlar, nice başbakanlar söz veriyor havaalanı için. Ama tutulmuyor sözler, unutuluyor vaatler, her seferinde yıkılıyor Orduluların umudu… Hatta ikisi silahlı dört askeri darbe de ezip geçiyor kurulan hayalleri.

59 yıl boyunca binlerce Ordulu yaşama veda ediyor, havaalanı hayalini çocuklarına miras bırakarak…

İşte 1956 yılında çıkan o ilk haberden, havaalanının açıldığı güne dek geçen 59 yılda yaşananları anlatmaya çalıştım kitabımda; bir havaalanının, bir gazetenin ve bir gazetecinin öyküsü kesişiyor aynı düzlemde…

Zeki Özel ömrünün 27 yılını, Ordu Olay gazetesi de 27 yıl boyunca sayfalarını adıyor bu hayal için… Türkiye’nin 59 yıllık siyasi tarihine de yer vermeye çalıştım kitabın fonunda…

Aslında pes edenlere, hayalinden vazgeçenlere ve umudunu yitirenlere inat mücadeleden vazgeçmeyen bir iki vali, bir gazete ve bir gazetecinin öyküsü bu.

Vali Sami Seçkin, Vali Mustafa Malay, Ordu Olay gazetesi ve Zeki Özel’in penceresinden anlatmaya çalıştım havaalanının 59 yıllık öyküsünü.

Bu hayal için onların dışında da bu mücadeleye katkı verenler vardır tabii ki. Onları da kutluyorum yürekten.

25 Aralık Cumartesi günü saat 14:00’te OBBKT’de buluşmak dileğiyle

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar