Ordu
DOLAR15.9334
EURO16.8754
ALTIN945.41
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Bir Hayalin Peşinden (*)

Yalçın Şimşek, Mor Beyaz Yıllar kitabında, farklı bir Ordu, farklı bir Ordulu portresi çizmişti. Benim için bir solukta kolay okunan bir kitap oldu. Yalçın Şimşek’in birden çok kitap hazırlığı içinde olduğunu biliyordum. Nedense bu hazırlıklarını bir yana bırakıp, hepimizi insanlığımızdan utandıran Ceren’in katlini konu alan “Balerinin Çığlığı” kitabını yazdı.

Arkasından şimdi elimin altında bulunan  “Bir Hayalin Peşinden” kitabını hazırlayıp Ordu Olay’ın 30. yıl etkinliğine yetiştirdi.

Üç yıl süren bir çalışmanın eseri olan “Bir Hayalin Peşinden” kitabının hazırlaması aşamasında söz söyleme hakkım olduğunu düşünerek, benim de zaman zaman müdahalelerim oldu. Sonuçta ortaya iyi bir eser çıktı.

Yalçın Şimşek’in Bir Hayalin Peşinden kitabında, gazete ile gazetecinin gazetecilik süreci iç içe geçmiş…

Biri, diğerini tetikleyerek uzun soluklu bir mücadelenin sonucunda başarıyı yakalamak, herkese nasip olmaz…

Nitekim Yalçın Şimşek’in en çok üzerinde durduğu da bu olmuş ve “Kitap Hakkında” başlığı altında şunları yazmış…

“Şirin bir Karadeniz kentinde gazetecilik yapan bir insanın öyküsünü anlatıyor elinizdeki bu kitap. O, önce insan, sonra bir gazeteci. Doğaya, tarihe, yaşadığı kente karşı sorumluluğunun farkında olan, tek başına kalsa da medyanın çürümüş geleneklerine karşı çıkıp cesurca mücadele eden bir gazeteci O.”

Yalçın Şimşek, “O” gazetecinin Zeki Mesut Özel olduğunu kitabın ilerleyen sayfalarında şöyle anlatıyor:

“ (…) Sanki başka sahibi yokmuş da, koruyup kollaması için Ordu ona dedelerinden miras kalmış gibi bir duyguya sahipti Zeki. Öyle hissetmesi bir yana, davranışlarına da yansıyordu bu. (…) Ordu kültürünü ve kent kimliğini korumak onun birincil görevi değil, varlık nedeniydi sanki.”

Yalçın Şimşek’in “Bir Hayalin Peşinden” kitabı, Ordu ilinin inişli çıkışlı son 30 yılının fotoğrafını çıkarması bakımından da önemli bir çalışma. 

***

(*) Bir Hayalin Peşinden: Birinci Baskı, Aralık 2021. 270 S. GECE kitaplığı yayını.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar