Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

BİR KAÇ SORUDA GRİP!

1.Grip nedir?

Grip influenza isimli bir virüsün sebep olduğu; özgün bir akut solunum yolu enfeksiyonudur.

2.Neden daha çok sonbahar kış döneminde ortaya çıkar?

Gribin mevsimsel olarak ortaya çıkışının mekanizması tam olarak aydınlatılamasa da; soğuk hava, kapalı mekanların düşük nemi, artık dik gelmeyen güneş ışınları gibi etkenlerin olduğu düşünülmektedir. Grip yıl boyunca görülse de bu mevsimlerden salgın boyutuna ulaşabilmekte ve ciddi iş gücü kayıplarına neden olabilmektedir.

3.Grip olan kişilerde neler görülür?

Grip, tipik olarak birkaç gün kuluçka dönemini vücutta geçirir. Başlangıçta sistemik belirtiler ağırlıklıdır. Ateş, ürperme veya titreme, baş ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık belirtileri ile başlar. Kol ve bacaklarda görülen ağrılar söz konusu olabilir bazen bu ağrılara sırttaki çeşitli kaslar da eşlik eder. Nadiren de olsa; bulantı, kusma ve ishal yukarıdaki belirtilere eşlik edebilir. 3. Günden sonra ise; kuru öksürük, şiddetli boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ses kısıklığı sistemik belirtilerin azalması ile onların yerinin alır ve genellikle 3 ile 4 gün daha devam eder. Bunların içerisinde en rahatsız edici olanı öksürüktür ve yaşlı hastalarda farklı şeyleri tetikleyebileceğinden kesinlikle tedbir alınmalıdır. Gribin diğer enfeksiyonlardan ayrılmasında en önemli etken genellikle ateştir. Ateş 37.5/40 derecelere kadar ulaşır. Ateş düşürücü kullanımı ile düşürülse de tekrarlayan ateş söz konusudur. Bu da gribi diğer enfeksiyonlardan ayırır.  Ateşli olma süreci genellikle 3 gün olsa da 5/8 güne kadar uzayabilir.

4.Çocuklarda gribe neden dikkat etmek lazımdır?

Çocukların sistemik bağışıklığı yetişkinler kadar güçlü olmadığından viral çoğalma çocuklarda daha fazla olur. Grip enfeksiyonunun çocuklardan yetişkinlere daha çok bulaştığı görülmüştür. Çocuklar kendileri okula gitmeyerek bu konuda eğitim kaybı yaşadığı gibi; ebeveynlerin işe gitmesini engelleyerek iş gücü kaybına da neden olurlar. Ateşi kontrol altına alınmayan veya fazla dalgalı olan çocukların hastanede tedavi görmesi söz konusu olabilir. Yetişkinlerde sık görülmeyen sindirim sistemi yakınmalarının (bulantı, kusma, ishal, iştahsızlık) küçük çocuk ve bebeklerde daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca; ateş küçük çocuklarda titreme krizi ve havale gibi farklı komplikasyonlara neden olabilir.

5.Gebelerde Grip:

Gebelerde grip enfeksiyonu, anne-bebek ölümlerine neden olabilecek kadar ileri gidebilmektedir. 1918/1919, 1957/1958,  2009/2010, yıllarında meydana gelen salgınlarda insanlık bu durumu defaten tecrübe etmiştir. Bu nedenle; gebe kişilerin grip bulgularını kendilerinde gördüklerinde acile hekime başvurmaları gerekir.

6.Gripten korunma yolları nelerdir?

Gripten korunmanın en etkin yolu öncelikle grip aşısıdır. Bunun dışında bulaşmanın engellenmesi en önemli korunma yöntemlerinden biridir. El yıkma, mekan havalandırma, ortak kullanılan eşyaların temizliği büyük önem taşır. İnfluenza virüsü sıcağa ve güneş ışığına dayanıksızdır. Çinko, c vitaminin ve selenyum korunma için etkili vitaminlerdir ve bunların hazır vitamin olarak tüketilmesi fayda sağlayabilir. Ayrıca her yıl ağır geçiren kişiler; bağışıklığı destekleyen kompleks destekleyicileri eczacı ve doktora danışarak edinip; eylül, elim ve kasım aylarında kullanabilirler.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar