Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bir Kürk Uğruna

Hali vakti yerinde olanların vazgeçilmez giysisi bir kürk için 60 hayvanın derisi ve postu canlı canlı sökülüyormuş.

Birileri caka satacak, hava atacak, 500 bin liraya kürk alacak diye hayvanları koruyan doğal giysilerin onların üzerinden sökülüp alınması tam bir vahşet. Hangi vicdan bunu kabullenebilir doğrusu anlamak mümkün değil.

Doğadaki tüm canlılar gibi yaşama özgürlüğüne sahip hayvanlara karşı yapılan kıyımın haddi hesabı yok. Gazetelerde köpek, kedi ile diğer hayvanlara yapılan işkence ve katledilme haberleri eksik olmuyor. Ruh hastası bazı kişiler tarafından masum ve korunaksız hayvanlara karşı işlenen suçlar ne yazık ki yasalardaki eksiklikten ötürü yeterince cezalandırılamıyor. Para cezası ile kurtularak yaptıkları yanlarına kalıyor. Caydırıcı olabilmesi için mutlaka hapisle cezalandırılmalı bu vahşeti yapanlar.

Halen Meclis’te bekleyen yasa tasarısı hayvanlara karşı suç işleyen kişilere hapis cezası öngörüyor. Araya yerel seçim girmiş olmalı ki yasalaşmak için bekletiliyor. Oysa, yasa muhalefetin desteği ile önceden çıkarılırdı.  Çünkü her gün artan vahşet bu yasanın gerekliliğini açıkça gösteriyor. Umarım, seçimin ardından TBMM’nin ele alacağı ilk tasarılardan biri bu olur.

Magazin ünlülerinin 500 bin liraya, 100 bin liraya kürk alması haberlerinin son günlerde artması  veteriner hekimleri ayağa kaldırdı. Bir kürk için 60 hayvan derisinin ve postunun canlı canlı söküldüğüne dikkat çeken hekimler, hayvan haklarına aykırı olan bu durumun önlenmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tüm siyasilere “ yasaklayın” mektubu gönderdi.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, hayvanları koruyan doğal giysilerinin sırf birilerinin zevki için üzerlerinden canlı canlı sökülmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını, bunun suç olduğunu Hürriyet gazetesi muhabiri Meltem Özgenç’e açıklamış. Modaya uymak adına derilerin sökülmesinin hayvan haklarına aykırı olduğunu, bu vahşetin yasaklanması için başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm siyasilerden talepte bulunduklarını açıklamış.

Tanrıverdi’nin vurguladığı gibi, ilk çağlarda insanların giyecekleri, kışın soğuktan korunacakları kıyafetleri olmadığından hayvan derisi ve postundan kendilerine giysi yapıyorlardı. Ama artık günümüzde böyle bir durum söz konusu değil.  En ucuzundan en pahalısına dek kıyafetler, giysiler üretiliyor. Herkes bütçesine göre bu giysileri alabiliyor, giyebiliyor. Yani insanlığın ilk çağlarındaki  gibi hayvan derisi ve postundan giysiye artık ihtiyaç yok.

Hal böyle iken günümüzde bazı varsıl kişi ve ünlülerin 500 bin, 100 bin lira gibi uçuk fiyatlarla kürk talep etmeleri, satın almaları akla mantığa uygun değil. Onlar, sırf  heves ve gösteriş uğruna bu pahalı kürkleri alıyor. Bir kürk için 60 hayvan dersinin ve postunun canlı canlı söküldüğü umurlarında değil. Belki birçoğunun bundan haberi bile yok. Tek dertleri pahalı kürkleri ile hava atmak, magazin sayfalarına haber olabilmek.

Ne demek Allah aşkına bir kürk için 60 hayvanın canlı canlı yüzülmesi, öldürülmesi. Hangi sağduyulu insan bunu kabul eder, benimseyebilir. Aksini düşünenlerin psikolojilerinin iyi olmadığına kuşku duyulabilir.

Ankaralı veterinerlerin duyarlılığına, hayvanlara sahip çıkma güdüsüne toplum destek vermeli. Bunun ilk adımı hayvanlara karşı işlenen suçlara karşı bilinçlenmenin oluşması şart . Kampanyalar, afişlemeler, televizyonlarda yayınlanacak kısa filmler bizzat devlet tarafından hayata geçirilmeli. Doğanın bir parçası olan,  düşünen, duygusallaşan, işiten ancak konuşamayan, dertlerini anlatamayan hayvanları korumak toplumun ortak ödevidir. Hayvanların insanlar tarafından öldürülmesi, postunun canlı canlı yüzülmesi doğaya karşı suçların en büyüğü ve hoş görülmezi.

TBMM’de bekleyen hayvan haklarına ilişkin yasa da gecikmesizin en kısa sürede çıkarılmalı ki şiddet uygulayanlar hak ettiği cezaya çarptırılmalı.  Tasarıda dört ay olan hapis cezası alt sınırının caydırıcı olmayacağı aşikar. Süre daha fazla olmalı.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar