Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Bir parmak bal verecekler…

Emekliye bir parmak bal verecekler ama ona bile yanaşmıyor bankalar.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), emekliye ödenecek yeni promosyona ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile görüşme yapılmadığını duyurdu.  Kuşkusuz, 13 milyona yakın emeklinin hevesini kursağında bıraktı bu duyuru.

Emekli dernekleri sürekli TBB ile SGK’nın bu ay sonuna dek masaya oturarak, ödenecek yeni promosyon tutarının saptanacağını açıkladı Dar ve sabit gelirli kitle doğal olarak beklentiye girdi. Hatta, emekli kuruluşları  ”Emekliler Platformu” çatısı altında birleşerek masada yer alma isteğini çeşitli kez ifade etti. Taleplerine henüz olumlu yanıt alabilmiş değiller.

 “Görüşme ve çalışma yok” açıklaması emeklinin umudunu şimdilik kırdı. Şimdilik diyorum çünkü,  TBB ve SGK yetkililerinin önümüzdeki günlerde promosyon için masaya oturması kuvvetle muhtemel. Görüşmelerde bankaların  emekli müşterilerine ödeyeceği en alt tutarın saptanması bekleniyor. İmzalanacak protokol sonrası kamu ile özel bankalar, belirleyecekleri koşullar çerçevesinde promosyon ödeyecek.

Dediğim gibi, bankalar gariban emekliye bir parmak bal verecek ama ona bile yanaşmıyor, bahane üzerine bahane üretiyorlar. Üç yılda bir düşük tutarda promosyon ödemekten bile kaçınıyorlar.     

Önceki protokol şubat sonunda bitiyor. Doğal olarak, yeni promosyonun ne kadar olacağını, görüşmelerin ne zaman başlayacağını merak ediyordu emekli.  TBB’nin açıklaması emekliyi şoke etti.  Siyasi iradenin devreye girerek, kamu bankaları ile SGK’nın görüşmelere başlamasını sağlaması gerekiyor. Buradan çıkacak sonuca özel bankaların kayıtsız kalması düşünülemez. Onlar da kamu bankalarının ödeyeceği tutardan düşük olmamak kaydıyla promosyon yarışına katılacaktır.  Bir parmak bal kadar olsa da promosyon düşük aylıklarla geçinmeye çalışan emekliyi bir ölçüde soluklandıracak.

Bilindiği üzere 2017 yılında üç yıllığına imzalanan protokolle 1000 lira aylık alanlara 300, 1000 ile 2 bin lira arasında aylık alanlara 375, 2 bin lira üzeri aylık alanlara ise 450 lira tutarında promosyon ödenmişti.

Aradan geçen üç yıllık süreçte, 300, 375 ve 450 lira  yüksek enflasyon karşısında eriyerek, anlamını yitirdi. TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile çarşı pazar fiyatları arasında dağlar kadar fark var. Sokağın cep yakan fiyatları en çok dar ve sabit gelirli milyonlarca emekliyi vuruyor.

Emekli, yeni miktarın bir aylık tutarda saptanmasını bekliyor. Ancak gerçekleşmesi çok zor. Özellikle özel bankaların bir aylık karşılığında  promosyon vermeye yanaşması olası görünmüyor. Dudak uçuklatan karlar elde eden, en basit bankacılık işleminden bile yüksek tutarlı masraf parası alan bankaların emekliye promosyon ödemekte cimri davranması kabullenilecek gibi değil.  

Milyonlarca emekli yılbaşında aylıklara yapılan yüzde 6.5 oranındaki zamdan zaten hoşnut değil. Ocak zammı sokakta enflasyonu karşısında eridi gitti. Ödenecek promosyon hiç olmazsa hatırı sayılır tutarda olsun ki, zam kayıpları bir ölçüde karşılansın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar