Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

“BİR ŞEHRİN ÇIĞLIĞI” (3)

Sayın okur,

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a 33 STK’nın desteğini alarak ORDU OLAY’ın yazdığı ‘Açık Mektup’un sıcaklığı geçmeden, “Çevre ve Şehircilik” adına,  bir/iki kelam da biz edelim dedik. O nedenle bir, iki, üç dedik. Bakalım nerede durabileceğiz!?  

***

Yakın tarih: Durugöl, Botanik Park, Belde otelin düğün salonu, Anemon, Teleferik, Sahil yolundaki Palmiyeler, Ordu’nun ilk belediye parkındaki yelken kulüp yıkılarak yerine yapılan otel, Akyazı Mahallesi denize (0) noktasındaki Tomur ve de çaprazındaki Gardenya”!

Bildik yerlerin bir kaçı…

Nasıl yapıldı?

Dava konusu oldu mu?

Oldu ise dava nasıl sonuçlandı?

***

Masal gibi…

Kim getirdi, kim götürdü, n’oldu?

***

Şimdi de biraz gerilere gidelim ve bilgilerinizi tazeleyelim.

Fazıl Sözer (DP)

A.Rıza Gürsoy (HP)

Demokratlarla halk partililer bu iki isim arasında bir on yıl geçirdi.

Belediye başkanlığını, biri alıp diğeri bırakıyordu. Halef/selefti yani.

Fazıl Sözer, 1960 askeri darbesinden sonra da belediye başkanı oldu. Bu defa Adalet Partiliydi. Belediye çalışanlarının maaşını “yolları satarak verdik” diyen bir başkan... Gecekondu sorununa el atan ve Türkiye’de bir ilki başaran Fazıl Sözer oldu. Sahiller (tabii ki kumsallar) boşaltıldı. Bucak Mahallesi’ne yapılan sosyal meskenlere insanlar yerleştirildi.

***

1974 yılı geldiğinde, İller Bankası Ordu İmar Planı’nı ihaleye çıkardı. Şehir Plancısı Mimar Hüseyin Kaptan (Atelye 70) o yıllarda Trabzon İmar Planını yapıyordu. Hadi oldu olacak, İller Bankası’na 15 bin lira gibi bir ihale masrafı yatıralım,  kazanırsak, Ordu İmar Planını da yaparız.

Ordu (o zamanki merkez ilçe) 1992 yılında 90 bin nüfusa ulaşır. Kentin, plan dışında kalan mücavir alanları plan içine alınacak, kağıt üzerinde parsellerin büyüklükleri bir bir işaretlenecek.

 Mahalle Mahalle dolaşıp anketler yapıldı. Şehre göç hangi kanallardan oluyor,  gelen nüfus (ilçelere göre) daha çok nerelerde toplaşıyor.

***

Erenler, 

1974’de başlayan planlama,  tevatürsüz, İller Bankası’nda 10 yıl tasdik olmayı bekledi. Bu arada olanlar olmuştu. Ordu’nun nüfusu plansız, 25 bin artmıştı! 

Badema bu şehre ihanet ettik. İki örneği vermeden geçemeyeceğim; harita mühendisi, inşaat mühendisi, fen memuru “pul gibi, pul gibi (mevzi) imar planları yaptılar. Kaptan Hocanın yaptığı plan ondan sonra uygulamaya kondu.  Yeni plan nasıl uygulanacaktı. Yeni bir çalışma başlatıldı. Plan kadastro haritalarının üstüne kondu. Bitmiş, bitmemiş tüm işyeri ve evler plandaki parsellere (duruşlarıyla) yerleştirildi...  

***

Çok detaya girdik. Şunu söylemeye çalışıyorum: Biz önce yapar, sonra plana uydururuz.

Ben yaptım oldu.

Tabii… ‘İstim arkadan gelsin’!!!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar