Ordu
DOLAR16.1331
EURO17.3344
ALTIN967.15
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Bir şeyler oldu…

Pazar sohbetimiz,

 “CHP yapmadı, ben bilmem ama mutlaka bir şeyler oldu” üzerine olacak.

“Ben bilmem” diye başlayacağım, sonra “mutlaka bir şeyler oldu” üzerine yoğunlaşacağım.

Düşünün, gazeteler yüzde 96, televizyonlar yüzde 96, radyolar yüzde 96, AA yüzde 100, devlet olanakları yüzde 100, hakemler yüzde 99! Ama bir ihtimal daha var o da sahaya çıkıp oynamaktı. 

Düdük çaldı maç başladı. Düdük çaldı maç bitti. Kazanan, dedik ya bir ihtimal daha var, o da sahaya çıkmaktı... İmamoğlu sahaya çıktı “ihtimal” dedikleri oldu. Yüzde 1 şansla İmamoğlu ve takımı maçı kazandı. Pardon maçı dakikası dakikasına görüntüleyen, anlatan yüzde 4’ün katkısını unutmayalım. Onlar da canhıraş İmamoğlu’nun kazanması için çalıştı. 

Maç sahada kazanıldı! 

Yenilen pehlivan güreşe doymazmış...

Bu kabul olmaz!!! Hadi bi’da, bi’da... sesleri yükselmeye başladı.

Lig kurallarına göre “Bu maçın rövanşı 5 yıl sonra yapılacak" demeyle, yenileni ikna etmek mümkün değil...

Kazanan takımın oyuncuları arasında mahkumlar var, zihinsel engelliler var, KHK’lısı var. “Ben bilmem ama hakemler arasında da terör örgütleriyle kaş göz işareti yapanlar olmuştur.” 

Medyanın yüzde 96’sının yaptığı merkezden gelen halkla ilişkiler raporlarını halka sunmasıydı. Yani, haber niteliği yoktu, ama nedense maçtan sonra yazıldı çizildi.

Efendim, bunların yüzde 100 araştırılması lazımmış, araştırıldı..  Süresiz araştırın, dendi. Süresiz araştırıldı. İmamoğlu ve takımının oyuncularının, yengesini, dayısını, 

dedesini, dedesinin dedesini araştırın... dendi araştırıldı.  Zaman  mefhumu yok...  bir ay olur, iki ay olur... dendi o da tamam!

Geriye ne kaldı?

 İşte kalanlar... 

Oturum üstüne oturum yapılıyor, toplanıp toplanıp dağılınılıyor. Yalnız bu arada üst kurula, diğer maçlarda da bir iki kural hatası olmuş raporları geliyor. Üst kurula bunlara da bakın, deniyor. Üst kurul, yasa ne diyorsa bakıp ona göre anında karar veriyor. Şikâyetleri elinin tersiyle hemen itiyor. 

Kanun, ya da genel kural diyor ki: “Sahaya çıkan her oyuncunun lisansına bakılır, bakıldı mı bakıldı. 

Hakemin kararı, karardır. Maça çıkan takımı yüzde yüz bağlar. Federasyon tutup, kural tanımazlık yapamaz, o da bir takım yasal düzenlemelere göre kararlar verir.  Maç yenilensin diyemez.

***

Gel de İlyas Gürsoy’u bu vesile ile anma... Rahmetli, uzun süre Orduspor’da yöneticilik yaptı. Bir gün (biz gazetecilere)  şöyle bir yakınması oldu. 

“Arkadaşlar, profesyonel bir takımın amatör yöneticileri olmaz. Seyirci de bizim kadar spordan anlıyor. Hakemin, her kural hatası anında seyirciden tepki görüyor.” 

Diyeceksiniz ki, profesyonel bir takımın yöneticileri de mi profesyonel olmalıdır!? O konumuz dışında, ama bana sorarsanız, yöneticilikte gönüllülük  esastır! 

***

Sözün özü:

Millet takımı, her türlü olumsuzluğa karşı, ekranı açık tutuyor. Kapalı tribünden gelen itiraza, İşte kamera kayıtları, diyor. Açık tribünden atılan taşlara işte görüntüler, diyor. Kale arkasından sahaya atlayıp saldıranların görüntüleri mi, işte diyor. 

***

Nitekim,  CHP  bir şey yapmamış olsa da,  mutlaka sahada bir şeyler oldu. Araştırılsın, öğrenelim diyorlar. 

 

Evet, biz de biliyoruz, bir şeyler oldu. İmamoğlu sahadan galip ayrıldı.

Bizde bükemediğin eli öp, derler!

Bakalım, yarın sıraya kimler girecek...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar